سایت معلولین ایران (سما)- اخبار اختصاصی IDP
با محوریت باور و شبکه چاووش برگزار شد کارگاه آموزش و ترویج حقوق افراد معلول در استان لرستان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۶ |  ارسال‌کننده: تقی زاده | 
 با محوریت باور و شبکه چاووش برگزار شد
کارگاه آموزش و ترویج حقوق افراد معلول در استان لرستان

روزهای دوشنبه و سه­ شنبه  هفته گذشته مصادف با 30 مهرماه و یکم آبان ­ماه کارگاه آموزش و ترویج حقوق افراد معلول شامل قانون حمایت از حقوق معلولان، تصویب ­نامه هیأت دولت در زمینه برخی حقوق افراد معلول ابلاغی 1394 و کنوانسیون جهانی حقوق افراد معلول از سوی انجمن باور و شبکه نابینایان چاووش با حمایت بهزیستی کشور و میزبانی سازمان بهزستی استان لرستان برای مدیران سازمان­ های غیردولتی فعال در حوزه معلولان استان لرستان، مددکاران و کارشناسان مؤسسات و مراکز خدماتی این حوزه و نیز کارشناسان سازمان بهزیستی آن استان در محل خانه معلم شهر خرم­ آباد برگزار شد.
این کارگاه در چارچوب تور ترویجی حقوق افراد معلول سراسر کشور و در راستای افزایش آگاهی ­های تخصصی سازمان­ های تخصصی معلولان جهت انتقال این دانش به اعضای دارای معلولیت سازمان ­های غیردولتی محلی معلولان طراحی و اجرا شد. در این کارگاه مدیران سازمان­ های غیردولتی افراد معلول و نیز مددکاران مؤسسات خدماتی حوزه افراد معلول استان لرستان از شهرهای خرم ­آباد بروجرد، الیگودرز، ازنا، الشتر، درود، نورآباد و برخی شهرهای کوچک­تر استان حضور داشتند. در حوزه سازمان­ های غیردولتی معلولان تشکل­ های نابینایان، ناشنوایان، ضایعه نخاعی و سایر گروه ­های حرکتی و نیز تشکل­ های حوزه بیماران دارای اختلالات مزمن روانی و نیز کارشناسان حوزه کم­ توانان ذهنی شرکت داشتند. در این کارگاه علاوه بر تشریح مفصل مواد قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال 96، کنوانسیون جهانی حقوق افراد معلول و تأثیر بالقوه و بالفعل آن بر ایجاد ظرفیت­ های حقوقی جدید در جهت پیشبرد حقوق شهروندان معلول در کشور به پرسش ­های شرکت­ کنندگان پاسخ داده شد. همچنین تیم اعزامی انجمن باور و شبکه چاووش به لرستان در روز چهارشنبه دوم آبان­ ماه بازدیدی از مؤسسه نابینایان امروز، کیمیای فردا خرم ­آباد و نیز جامعه معلولان آن شهر به عمل آورده و ضمن آشنایی با فعالیت ­های این دو تشکل به طور مفصل به پرسش­ های فعالین این دو سازمان مدنی پاسخ دادند و برخی اقدامات مؤثری را که سازمان­ های خودیار معلولان می­ توانند در چارچوب مطالبه­ گری اجتماعی در دستور کار قرار دهند به طور کامل و با بهره­ گیری از تجارب تشکل­ ها در سایر نقاط کشور تشریح کردند.
در این سفر همچنین مدیر عامل انجمن باور و شبکه چاووش دیدارهایی با سرکارخانم توکلی سرپرست محترم بهزیستی استان لرستان، خانم طاهری معاون امور توانبخشی سازمان داشت که در آنها ضمن آشنایی با وضعیت کلی معلولان این استان و تشکل­ های آنها برخی زمینه ­های همیاری چاووش و باور با بهزیستی استان لرستان در جهت ارتقاء آگاهی ­های تشکل­ های مردم­ نهاد این استان و نیز طرح ­های توانمندسازی معلولان استان که قابل اجرا در آینده نزدیک هستند، بررسی شد. از نکات شاخص این سفر می ­توان به میزبانی بسیار گرم مسئولان سازمان بهزیستی استان لرستان، ساماندهی مناسب و نظم درخور جلسات کارگاه اشاره کرد. از جمله نکات قابل ملاحظه در فعالیت تشکل­ های مردم ­نهاد معلولان استان لرستان که از نظر شاخص­ های اجتماعی از پرمشکل­ ترین استان­ های محروم کشور محسوب می­شود می ­توان به وابستگی بیش از حد این تشکل­ ها به منابع مالی سازمان بهزیستی و عدم توفیق در جذب ظرفیت­ های بخش­ های غیردولتی در عرصه خدمات اجتماعی، عدم تجربه این تشکل ­ها در زمینه طراحی اقدامات عملی مطالبه­ گری و نیز فقدان ارتباط قوی میان سازمان­ های غیردولتی افراد معلول استان با یکدیگر اشاره کرد که رفع این نواقص و نقاط ضعف باید در دستور کار شبکه ­های ملی تشکل­ های معلولان و نیز مسئولان سازمان بهزیستی قرار گیرد. با توجه به تأکید مسئولان سازمان بهزیستی استان و مسئولان سازمان­ های غیردولتی معلولان استان در زمینه ضرورت آموزش هر چه بیشتر تشکل­ ها و شهروندان معلول استان در زمینه­ های مختلف توانمندسازی، آنچه از سوی مسئولان بهزیستی کشور می ­تواند مورد توجه قرار گیرد افزایش اعتبارات حوزه توانمندسازی و آموزش برای سازمان­ های بهزیستی استانی مانند استان لرستان است که عملاً محدودیت اعتبار دست مسئولان بهزیستی استان را در امر توانمندسازی NGOهای محلی بسیار بسته است.

http://baavarnew.ir/?persian=content&categoryID=65&nodeID=5035

 
 

نشانی مطلب در وبگاه سایت معلولین ایران (سما):
http://idp.ir/find.php?item=1.94.17995.fa
برگشت به اصل مطلب