سایت معلولین ایران (سما)- ایران
پروژه مشترک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با دانشگاه وین برای درمان صرع

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ |  ارسال‌کننده: تقی زاده | 
پروژه مشترک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با دانشگاه وین برای درمان صرع
رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز معتقد است این آزمایشگاه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در مسیر توسعه و گسترش دامنه فعالیت‌ها و یافته‌های علمی در ارتباط با این حوزه قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا آی اظهار کرد: این آزمایشگاه ملی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی به منظور بهره گیری از دانش و شیوه‌های پیشرفته بین‌المللی، با امضای یادداشت تفاهم با دانشگاه وین، در مسیر توسعه و گسترش دامنه فعالیت‌ها و یافته‌های علمی در ارتباط با نقشه‌برداری مغز و حوزه‌های علوم شناختی مغز قرار دارد.

آی ادامه داد: با تبادل این یادداشت تفاهم همکاری میان آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز و دانشگاه وین، امکان استفاده از تجهیزات و امکانات این مرکز علمی و آموزشی و نیز تبادل تجارب و انتقال یافته ها میان محققان و اساتید ایران و اتریش فراهم شده است.

وی تصریح کرد: در چارچوب همکاری با دانشگاه وین، اجرای یک پروژه مشترک در ارتباط با بیماری صرع نیز آغاز شده تا بر اساس آن، آخرین روش‌های آنالیز تصاویر مغزی در بیماران مبتلا، راهکارهای مناسب برای تسهیل در درمان بیماری ارائه شود.

رییس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برقراری ارتباط علمی و تحقیقاتی با اساتید و محققان مشهور ایرانی مقیم خارج از کشور را یکی دیگر از اقدامات و فعالیت‌های این مرکز در راستای بهره‌مندی از آخرین دستاوردهای علمی در سطوح بین‌المللی در  نقشه‌برداری مغز و حوزه علم شناختی مغز دانست و ابراز کرد: آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز به همین منظور تلاش می‌کند تا با دعوت از اساتید معروف ایرانی مقیم خارج از کشور، یافته‌های علمی آنان در حوزه‌های علوم شناختی مغز و نقشه‌برداری مغز با برگزاری نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، در اختیار محققان ایرانی قرار گیرد.

آی  با اشاره به اینکه گسترش همکاری و برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی داخل کشور از دیگر اقدامات آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز است، عنوان کرد: به دنبال توسعه فعالیت‌های آموزشی و ترویجی، حدود 120 پروژه در نتیجه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حیطه علوم شناختی مغز و نقشه برداری مغز در سطح کشور به اجرا در آمده و علاوه بر آن برای 18 استان کشور کارگاه‌های آموزشی جهت علاقه‌مندان، محققان و دست اندرکاران علوم مغز نیز برگزار شده است.

به گفته وی تا پایان امسال نیز کارگاه‌های آموزشی برای استان‌های کرمان، خوزستان، ایلام و کردستان برای محققان برگزار می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره این کارگاه‌های آموزشی گفت: دراین کارگاه‌های آموزشی 40 نفر از هر یک از استان‌ها به مدت دو روز در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز تحت آموزش‌های لازم قرار می‌گیرد تا با استفاده از امکانات و تجهیزات آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز ، پروژه‌های  تحقیقاتی به اجرا درآید.

آی، همکاری و ارتباط با  گروه‌های پزشکی و نشست‌های مشترک با انجمن رادیولوژی و نورولوژی را یکی دیگر از گام‌های آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برای بهبود راه‌های مقابله و درمان با بیماری‌های مغزی یاد کرد و گفت:  اولین سمپوزیوم نقشه‌برداری مغز مهرماه امسال با شرکت 400 نفر در داخل کشور برگزار و 20 کارگاه آموزشی وتخصصی نیز برای ارتقای دانش مرتبط با علوم مغز برای محققان و دانش‌پژوهان رشته‌های مغز در کشور برپا شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی، رییس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز تقویت و توسعه دانش علمی مغز را یک امر ضروری در فضای علمی کشور دانست و بیان کرد: این مرکز در راستای فعالیت‌های ملی، همچنین 10 تفاهم‌نامه همکاری مشترک با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور به امضا رسانده و با همکاری اساتید دانشگاهی پروژه‌های علمی گسترده‌ای را در زمینه‌های نقشه‌برداری مغز و علوم شناختی مغز در دست اجرا دارد.

 
نشانی مطلب در وبگاه سایت معلولین ایران (سما):
http://idp.ir/find.php?item=1.63.16927.fa
برگشت به اصل مطلب