سایت معلولین ایران (سما)- خبرگزاری ها
هیچ تدابیری در حوادث غیرمترقبه برای معلولان اندیشده نشده است

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۲ |  ارسال‌کننده: تقی زاده | 
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور:
هیچ تدابیری در حوادث غیرمترقبه برای معلولان اندیشده نشده است
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور به اهمیت آموزش نجات معلولان در زمان وقوع سیل یا زلزله اشاره کرد و گفت: زمان وقوع حوادثی نظیر زلزله باید برای نجات مردم برنامه داشته باشیم، اما برای معلولان هیچ فکر و تدبیری اندیشیده نشده است.

به گزارش ایسنا، محمد فرید لطیفی در کارگاه منطقه‌ای مدیریت خطر حوادث و مخاطرات طبیعی ویژه مراکز توانبخشی نگهداری معلولیت، با بیان این‌که افراد همواره در معرض مخاطرات طبیعی یا انسان ساخت قرار دارند که برخی از آن‌ها قابل پیش بینی هستند، اظهار کرد: مخاطرات طبیعی مانند زلزله و سیل در کشورهای پیشرفته قابل پیش بینی بوده ولی در کشورمان امکانات مناسبی برای پیش بینی دقیق مخاطرات طبیعی فراهم نیست؛ بنابراین همواره در معرض مخاطرات طبیعی قرار داریم.

وی با تأکید بر اهمیت آموزش نجات معلولان در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه، گفت: زلزله تبعات و آثار اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی یا هرج و مرج، قاچاق انسان، ترویج ادیان، سوءاستفاده و سرقت را به وجود می‌آورد که در چنین مواقعی باید آمادگی لازم را برای نجات افراد معلول و مردم عادی داشته باشیم.

 معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این‌که امدادگران برای کمک به حادثه دیدگان باید آموزش کافی را کسب کنند وگرنه بدون آموزش معجزه‌ای رخ نمی‌دهد، افزود: در حال حاضر هلال احمر به عنوان اولین دستگاه در مناطق حادثه دیده تمامی اطلاعات را جمع آوری می‌کند و مابقی دستگاه‌ها با استفاده از  اطلاعات، خدمات را به مردم آسیب دیده ارائه می‌دهند.

 وی افزود: طرح توانمندسازی هیئت‌های مذهبی در زمان بحران در دستور کار قرار گرفته و شش استان به عنوان پایلوت تعیین شده است، در این طرح هیئت‌های مذهبی آموزش‌های لازم را از طریق دانشگاه‌ها کسب می‌کنند تا در حین حوادثی مانند سیل، زلزله و ... به مردم خدمات ارائه دهند.

 وی ادامه داد: این گروه‌ها که از جنس مردم بودند در زلزله ورزقان و کرمانشاه مورد استقبال مردم قرار گرفتند و در کنار بخش دولتی خدمات ارائه می‌دادند، گروهی از این هیئت‌ها که شامل روانشناس، روحانی و مداح بودند در روستاها مستقر شده و برای افراد مراسم ختم، نذری...برگزار و با مردم همدردی کردند.

 لطیفی با بیان این‌که طرح استانداردسازی بازتوانی روانی با کمک سازمان ملی استاندارد تدوین شده است، افزود: این طرح در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته و مقرر شده در تمام نقاط کشور براساس این استاندارد، خدمات بازتوانی روانی به آسیب دیدگان ارائه شود.

 وی افزود: طرح استانداردسازی بازتوانی جسمی نیز در حال تدوین است تا خدمات بازتوانی در کشور یکسان سازی شود؛ به طوری که وقتی یک ناتوان جسمی برای درمان به استان دیگر مراجعه می‌کند، همان خدمات مشابه استان خود را دریافت کند.
 
لطیفی با بیان این‌که رسالت سازمان مدیریت بحران، کاهش تلفات انسانی، ضایعات نخاعی و جراحات در مخاطرات طبیعی است، افزود: سال 82 در زلزله‌ بم چند هزار نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند، ولی مصادف با همان سال در زلزله‌ ژاپن، تعداد کمی از افراد مجروح شدند.

 وی با بیان این‌که «بلا »نتیجه‌ بی‌مسئولیتی ما ایرانیان است، افزود: چرا ما به وظایف خود در وقوع بلایا به خوبی عمل نکرده و همواره به دنبال مقصر هستیم؟ می‌پنداریم خدا برای ما بلای الهی نازل کرده است، در حالی که کشورهای پیشرفته با عقل خود به بهینه سازی و مقاوم سازی زیرساخت‌ها توجه کرده و برای کاهش تلفات تلاش می‌کنند.

 کاظم نظم ده، مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور نیز در این کارگاه، با بیان این‌که بحران‌های طبیعی مانند زلزله دارای فردیت است، اظهار کرد: هیچ زلزله‌ای شبیه هم نیست؛ بنابراین برای دو بحران نمی‌توان واکنشی یکسان نشان داد.

 وی افزود: مدیر کسی است که در هیچ شرایطی تسلیم نشود و همواره بتواند راهکار ارائه دهد، معتقدم هیچ کدام از این اتفاقات بحران و بلا نیست بلکه ناتوانی ما در مدیریت است.

وی بیان کرد: با باور کردن توانایی خود، بیشتر بحران ها به نعمت یا معجزه تبدیل می‌شود.

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که در بحث مدیریت بحران باید سیستمی عمل کرد، افزود: دستگاه‌ها باید قبل از وقوع هر حوادثی، هماهنگ بودن را تمرین کنند تا اقدامات و خدمات لازم را به صورت سازمان یافته ارائه دهند.

وی با بیان این‌که یک میلیون و 400 هزار معلول در کشور وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد 100 هزار نفر در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند و اولویت ما ارائه‌ برنامه مناسب جهت بازتوانی این افراد است.

 
نشانی مطلب در وبگاه سایت معلولین ایران (سما):
http://idp.ir/find.php?item=1.60.17503.fa
برگشت به اصل مطلب