سایت معلولین ایران (سما)- خبرگزاری ها
باپدیده پنهان سازی کودکان معلول مواجه هستیم/آغاز طرح سنجش سلامت

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۹ |  ارسال‌کننده: تقی زاده | 
باپدیده پنهان سازی کودکان معلول مواجه هستیم/آغاز طرح سنجش سلامت
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: با پدیده پنهان سازی معلولان رو به رو هستیم و جمعیت مدارس استثنایی باید ۱.۵ برابر جمعیت فعلی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید قدمی در نشستی خبری که صبح امروز برگزار شد به بیان جزئیات سنجش سلامت دانش آموزان پایه اول سال ۹۷-۹۸ پرداخت.

وی در ابتدای نشست گفت: شرط ما برای ثبت نام کلاس اولی ها  انجام ارزشیابی و سنجش سلامت است. در ابتدا والدین به مدرسه نزدیک محل سکونت خود مراجعه می کنند و ثبت نام اولیه فرزندانشان را انجام می دهند و از طرف مدرسه به پایگاه سنجش سلامت معرفی می شوند. اگر والدین در این امر کوتاهی کنند جریمه خواهند شد. همچنین باید برای تکمیل کارت واکسیناسیون فرزند خود اقدام کنند. سال تحصیلی گذشته ۳۲ درصد این برگه ها ناقص بود که دانش آموزان به مرکز بهداشت ارجاع شدند.

وی همچنین اضافه کرد: در پایگاه های سنجش بینایی، شنوایی دانش آموزان و همچنین بهره هوشی و ... سنجیده می شود و اگر مشکلی در هر کدام از اینها مشاهده شود دوباره ارزیابی تخصصی می شوند. در مرحله تخصصی اگر اختلال ذهنی تشخیص داده شود به مدارس استثنایی دانش آموزان فرستاده می شوند. اگر اختلال جسمانی تشخیص داده شود انتخاب اینکه بچه هایشان در مدارس عادی درس بخوانند یا در مدارس استثنایی به عهده والدین است و ما از طرح فراگیر که دانش آموزان با اختلالات جسمی در مدارس عادی تحصیل کنند حمایت می کنیم.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره اینکه چه تعداد پایگاه سنجش سلامت پیش بینی شده است، بیان کرد: هزار و ۴۷۲ پایگاه سنجش نوآموزان در سراسر کشور و ۱۰ هزار و ۳۳۴ نیروی انسانی در این بخش مستقر هستند. سنجش در اختیار استان هاست و به استانها اجازه داده شده طرح سنجش را تا ۱۵ روز آینده آغاز کنند و تا پایان شهریور به پایان برسانند. حدود ۵۰ پایگاه سیار عشایری نیز مستقر خواهد شد.  پیش بینی می شود یک میلیون و ۵۰۰ نفر در این طرح سنجش شوند.

وی هزینه انجام سنجش را ۲۵ هزار تومان عنوان کرد و گفت: در شرایط خاص اقتصادی به خانواده ها تخفیف هایی داده می شود و برای نوآموزان عشایر رایگان است که انجام آن دو میلیارد تومان هزینه دربرخواهد داشت. سال گذشته یک و نیم میلیون نوآموز مورد سنجش قرار گرفتند . از این میزان ۷۲ درصد سابقه دوره پیش دبستانی داشتند.

وی در ادامه به بیان آمارهای دیگری نیز پرداخت از جمله اینکه سال قبل والدین حدود ۲۲ درصد نوآموزان با یکدیگر نسبت فامیلی داشتند. ۱۵۵ هزار بیسواد را در بین والدین شناسایی کردیم. حدود ۵ درصد دچار چاقی مفرط بودند که ۷۴ هزار و ۷۱۷ نفر می‌شدند. حدود ۹۰۰۰ نفر کوتاهی قد مفرط داشتند و ۶۸ هزار دیرآموز شناسایی کردیم. پیش بینی می کنیم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار کودک قبل از دبستان طرح سنجش را انجام دهند.

قدمی همچنین اظهار کرد: در حوزه آموزش و پرورش استثنایی، پرداختن و تقویت بحث فراگیر سازی آموزش بر اساس مطالبات سند تحول بنیادین است.

وی گفت: از سه سال گذشته تا کنون ۱۶ هزار دانش آموز از ما خدماتی چون کاشت حلزون، دارو و... گرفته اند. در این مدت هیچ پرونده ای برگشت نخورده و هزینه درمانی تمام پرونده ها را پرداخت کرده ایم. مجموع رقم حمایتی در این زمینه بیش از ۱۰ میلیارد تومان بوده است.متاسفانه با پدیده پنهان سازی فرزندان معلول توسط برخی خانواده ها روبرو هستیم و معتقدیم آمار حضور دانش آموزان در مدارس استثنایی باید بیش از ۱.۵ برابر آمار فعلی موجود باشد. همچنین  اقدامات خوبی در حوزه آموزش صورت گرفته که از جمله آنها تدوین محتوای آموزشی برای اوتیسم هاست. اگر دانش آموز اوتیسم همراه با عقب ماندگی ذهنی باشد به مدارس استثنایی ارجاع می‌شود که آمار فعلی در مدارس ما ۲۱۱۷ نفر است و اگر اوتیسم همراه با عقب ماندگی ذهنی نباشد در مدارس عادی تحصیل می‌کنند. همچنین اگر نمره کم هوشی دانش آموز اوتیسم زیر ۵۰ باشد به مراکز بهزیستی ارجاع می شود.

قدمی با بیان اینکه کلیه دانش آموزان با نیازهای ویژه چاپ و آماده ارسال است گفت: فقط کتب جدیدالتالیف با تاخیر بیشتری چاپ می‌شوند. کتب بریل نیز در حال آماده سازی هستند. قیمت کتب همان قیمت پشت جلد کتب عادی است اگرچه برای دولت بیش از ۱۵ برابر هزینه دارد.

 
نشانی مطلب در وبگاه سایت معلولین ایران (سما):
http://idp.ir/find.php?item=1.60.17416.fa
برگشت به اصل مطلب