[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
خانه::
پژواک::
اخبار::
کنوانسیون::
قانون حقوق معلولین::
سازمان های معلولین::
عضویت در سایت::
برقراری ارتباط::
پست الکترونیک::
پیوندها::
خبرخوان (RSS)::
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: اولین نمایشگاه تجهیزات تخصصی نابینایان و کم بینایان کشور
:: حمایت بانک ملی ایران از بخش بهداشت و درمان بیرجند
:: معلولان و مسیر ناهموار دسترسی به اماکن شهری
:: مهار معلولیت‌های بینایی با پرهیز از ازدواج فامیلی
:: بیش از 10هزار معلول خدمات توانبخشی دریافت کردند
:: هدف‌گذاری برای سوادآموزی پنج هزار بیسواد طی سال جاری در هرمزگان
:: مشکلات دوران بارداری و آسیب‌های زایمان منجر به اوتیسم می‌شود
:: تیم‌ملی فوتبال نابینایان نهم جهان شد
:: افطاری‌های صمیمانه با آقای رئیس
:: برترین های مسابقات جانبازان خراسان شمالی معرفی شدند
:: سرنوشت نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری معلولان
:: آذربایجان شرقی دومین منتشرکننده کتاب بریل در کشور است
:: اتیسم در پسرها 4 برابر دخترها شایع‌تر است
:: شرایط حضور معلولان در جامعه فراهم شود
:: ابهر در مناسب سازی معابر رتبه نخست استان زنجان را دارد
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
خبرخوان
پس از دریافت خبرخوان آر اس اس می توانید با کپی کردن آدرس RSS و یا کشیدن لوگوی نارنجی رنگ  UniRSS به داخل خبرخوان خود مشترک سایت معلولین ایران شوید.
:: شورای پنجم دست معلولان را می‌گیرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
شورای پنجم دست معلولان را می‌گیرد
کارگروه تخصصی پیگیری امور مربوط به معلولان و کم‌توانان در دوره جدید شورای شهر تهران، ری و تجریش تشکیل می‌شود.

این خبر را احمد مسجدجامعی، عضو کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورا به همشهری اعلام کرد و گفت: «به‌زودی دستور جلسه این مسئله به صحن شورا می‌آید تا براساس رأی‌گیری، اعضای این کارگروه مشخص شوند.»

«کارگروه تخصصی افراد دارای معلولیت» در دوره پیشین شورای شهر تهران نیز، پس از ورود علی صابری، عضو روشندل به پارلمان شهری پایتخت تشکیل شد. این کارگروه با پیگیری‌هایی که انجام داد، سبب شد تا شورای مشورتی شهردار در امور توان‌یابان و شهر دسترس‌پذیر نیز تشکیل شود؛ شورایی که دارای 3کارشناس از حوزه معلولان بود و سرانجام کارشان اجرای طرح مناسب‌سازی 44بوستان در تهران برای استفاده معلولان، مناسب‌سازی خانه‌های برخی از معلولان با اولویت‌های خاص و همچنین تدوین شیوه‌نامه مناسب‌سازی معابر شهری بود. در مرداد‌ماه سال94 هم اعضای شورای دوره چهارم از میان خود فردی را به‌عنوان نماینده در کمیته مناسب‌سازی‌ معابر شهری برای جانبازان و معلولان انتخاب کردند. اگرچه این کمیته جلسه‌ای تشکیل نداد و این مورد تذکر اعضا در آذرماه سال95 را پی داشت. حال اینطور که احمدمسجدجامعی گفته قرار است شورای جدید با جدیت بیشتری کار را دنبال کند چراکه تهران فاصله معناداری با یک‌شهر دسترس‌پذیر دارد. به گفته وی، معلولان و افراد کم‌توان هم‌اکنون به برخی امکانات شهری دسترسی ندارند و به سختی نیازهای شهروندی خود را تأمین می‌کنند؛ به همین منظور باید الزامات مربوط به این قشر به‌درستی استخراج شود و حتی در برنامه توسعه 5ساله بعدی شهر تهران به آن اهمیت بیشتری نسبت به قبل داده شود. مسجدجامعی معتقد است چنانچه اقدامات مربوط به شهر دسترس‌پذیر در برنامه توسعه آورده شود، با حرکت برنامه‌محوری شهرداری، بسیاری از مسائل لازم تحقق می‌یابد.

    برنامه‌های شهردار چیست؟

اهمیت به موضوعات معلولان و افراد کم‌توان در برنامه‌های تقدیمی محمدعلی نجفی، شهردار تهران به شورای شهر هم درنظر گرفته شده است. چنان که در چند بخش از این برنامه می‌توان رویکردهایی که باعث می‌شود تا نیازهای شهروندی معلولان رفع شود را دید. در بخش تقویت سرمایه اجتماعی و مشارکت عمومی، «تساوی در برابر قانون و رفع تبعیض» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل موجود پایتخت مطرح شده است.

پس از این، آمده که در سیاست‌های دوره جدید شهرداری، تعدیل نابرابری‌های اجتماعی و تأمین خدمات و فضاهای عمومی متناسب با نیاز شهروندان مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین در بخش توسعه فرهنگی و اجتماعی، 2بند از سیاست‌ها به افزایش میزان دسترسی شهروندان به محصولات و خدمات اجتماعی و فرهنگی و توانمندسازی زنان، کودکان و معلولان مربوط می‌شود. در مبحث مربوط به عدالت در تأمین تسهیلات و خدمات شهری نیز، سیاست توسعه عرصه‌های عمومی نظیر پیاده‌راه‌ها، پلازاها و... مطرح شده است.بنابراین با چنین رویکردی باید منتظر ماند و دید که مدیریت شهری تهران برای رفع نیازهای شهروندی معلولان و کم‌توانان، سالخوردگان و افراد با معلولیت موقت چه برنامه‌های عملیاتی را در برنامه کاری خود قرار می‌دهد.

    میراث مدیریت شهری پیشین در حوزه معلولان

با تشکیل شورای مشورتی شهردار تهران در امور توان‌یابان و تحقق شهر دسترس‌پذیر طی دوره پیشین مدیریت شهری، موضوعات مختلفی برای رفاه حال معلولان و ارتقای کیفیت زندگی آنها مطرح شد که برخی از آنها اجرا و برخی دیگر اما به باد فراموشی سپرده شدند. بخشی از اقداماتی که رنگ اجرایی به‌خود نگرفتند عبارتند از:
با ابلاغ دستورالعمل مناسب‌سازی معابر شهر تهران، قرار شد خیابان انقلاب از حدفاصل میدان آزادی تا تهرانپارس و همچنین خیابان ولیعصر از میدان راه‌آهن تا میدان تجریش به‌عنوان محورهای معروف تهران در قالب پروژه‌ای فرامنطقه‌ای تا پایان سال95 مناسب‌سازی شوند. اما این اقدام معطل تأمین بودجه ماند و اجرا نشد.
هر یک از شهرداری‌های مناطق 22گانه تهران موظف شدند تا پایان سال95یک ‌معبر را مناسب‌سازی کرده و به‌عنوان معبر نمونه منطقه خود به ستاد مناسب‌سازی معابر معرفی کنند. از سوی اغلب مناطق چنین اقدامی صورت نگرفت و تنها در خیابان‌هایی از نواحی یک، 2، 4، 5و6 منطقه 12با رویکرد توجه به معابر تهران قدیم، مناسب‌سازی با اولویت تردد نابینایان انجام شد.
در تفاهم میان شهرداری، فرمانداری و پلیس راهنمایی و رانندگی قرار شد تمهیدات لازم برای جای پارک خودروی معلولان در نزدیکی مراکز اداری، درمانی و مجتمع‌های بزرگ تفریحی و تجاری درنظر گرفته شود. در این طرح پلیس راهنمایی و رانندگی نیز باید نسبت به پارک ممنوع در جای پارک مخصوص معلولان سختگیرانه عمل کرده و خودروی متخلف را به پارکینگ منتقل کند. این مورد نیز هنوز به‌طور واقعی اجرایی نشده است.
سامانه‌های مجازی و نرم‌افزارهای هوشمندی که می‌توانند به تردد معلولان و نابینایان در شهر کمک کنند، همچنان عمومی و فراگیر نشده اس

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 265 بار   |   دفعات چاپ: 45 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 3708