[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
خانه::
پژواک::
اخبار::
کنوانسیون::
قانون حقوق معلولین::
سازمان های معلولین::
عضویت در سایت::
برقراری ارتباط::
پست الکترونیک::
پیوندها::
خبرخوان (RSS)::
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: هر فرد کتابخوان بینا در سال یک کتاب را برای نابینایان گویا کند
:: وام 10 میلیونی به مددجویان زلزله‌زده و افزایش ۲ برابری مستمری‌شان تا پایان سال
:: حق‌التالیفی برای چاپ آثارم به خط بریل دریافت نمی‌کنم/ خودم را مدیون نابینایان می‌دانم
:: کارگروه کتاب گویا به زودی تشکیل می‌شود
:: کتاب صوتی را منحصر به نابینایان نکنیم
:: دو رمانم را برای صوتی شدن به «سطر سپید» اهدا می‌کنم
:: چرا کتاب فیزیک برای نابینایان تولید نمی‌شود؟
:: آثارم را برای نشر کتاب نابینایان اهدا می‌کنم
:: از طرح پویش ملی «سطر سپید» استقبال می‌کنیم/ گویا کردن کتاب‌های آموزشی و دانشگاهی
:: طرح پویش ملی «سطر سپید» باعث خرسندی روشندلان است/ کمبود کاغذ کتاب‌‌های بریل در کشور
:: کتاب صوتی نابینایان را به کتابخانه‌ وابسته نمی‌کند/ تولید کتاب‌ بریل هزینه‌بر است
:: مردم در ارتقای تولید کتاب برای نابینایان گام بردارند/ دوست دارم کتاب‌های صادق هدایت را به بریل بخوانم
:: وضعیت سرانه توانبخشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه
:: رئوس برنامه های رئیس جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اعلام شد
:: مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
خبرخوان
پس از دریافت خبرخوان آر اس اس می توانید با کپی کردن آدرس RSS و یا کشیدن لوگوی نارنجی رنگ  UniRSS به داخل خبرخوان خود مشترک سایت معلولین ایران شوید.
:: چالش برای اراده انسان در انتهای خیابان دهم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۵ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
 چالش برای اراده انسان در انتهای خیابان دهم

 آرزوی لیلا و ترس هیوا برای دمیدن روح زندگی از درون خود در وجود کس دیگری در نمایش تئاتر انتهای خیابان دهم تلاشی برای به چالش کشیدن اراده انسان است.

 نویسنده، کارگردان و عوامل اجرای نمایش انتهای خیابان دهم با به تصویر کشیدن حرفه ای دردها و مشکلات لیلا و هیوا زوج توانخواه در مراحل حساس قبل و بعد از ازدواج آنها توانستند جواز حضور در پنجمین جشنواره منطقه ایی تئاتر زارگرس را کسب کنند.
در انتهای خیابان دهم لیلا و هیوا به وسیله عاشقانه های خود با وجود تمام مخالفت های خانواده های آنها به دلیل معلولیت این 2 نفر برای ازدواج خانه ای مشترک از جنس اراده انسان ساخته اند.
10 سال عشق و علاقه که تغذیه این خانه بوده است در یک بعدازظهر تابستانی با برگشتن هیوا از سرکار به خانه و دیدن لیلا در حال خواندن لالایی و بافتن موی سر عروسک تبدیل به مشاجره ای می شود.
مشاوره ای برای تولد بچه ای که به قول لیلا آنها نمی توانند به جای او تصمیم بگیرند بلکه آن بچه باید به دنیا بیاید و خودش برای خودش تصمیم بگیرد.
در سکانس آخر این نمایش هیوا که رنج های معلولیت را در جامعه ای که توان و فرهنگ پذیرش این قشر را ندارد به خوبی لمس کرده است، مخالفت و ترس خود را از تولد بچه ای معلول مانند آنها با گفتن این دیالوگ که (اگر بچه ما مانند خودمان معلول به دنیا بیاید چه؟) بیان می کند.
عوامل سازنده این تئاتر صحنه ای اعضای انجمن معلولان توسکای کامیاران هستند که طی سال های گذشته با تلاش های خود در زمینه های مختلف سعی در بهتر کردن شرایط جامعه برای پذیرش و حضور توانخواهان این شهرستان در جامعه شده اند.
با توجه به اینکه تمامی اعضای این انجمن خود از توانخواهان شهرستان هستند تلاش و فعالیت های آنها در شهرستان برای رسیدن به خواسته ها و حقوق خود بارها مورد تقدیر مسئولان و سایر انجمن های مردم نهاد قرار گرفته است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کامیاران در رابطه با راه یابی این نمایش به پنجمین جشنواره تئاتر منطقه ایی زاگرس گفت: ' انتهای خیابان دهم ' کار گروه هنری توسکا شهرستان کامیاران با بازبینی توسط هیئت بازبین پنجمین جشنواره تئاتر معلولین زاگرس به بخش نهایی جشنواره راه پیدا کرد.
زبیر حسین پناهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جشنواره منطقه ایی تئاتر زاگرس بستری برای نشان دادن توانایی های هنری و نمایشی معلولین در استان های کردستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان است.
وی با اشاره به اینکه گروه نمایش انجمن معلولین توسکای کامیاران این نمایش را برای حضور در این جشنواره آماده کرده اند اضافه کرد: جشنواره منطقه ایی تئاتر زاگرس در آذرماه ٩٦ در شهر کرمانشاه برگزار می شود.
به گفته او این جشنواره در بخش های مختلف نمایشی (صحنه ای، خیابانی و محیطی، کودک و نوجوان و مسابقه نمایشنامه نویسی) آثار برتر اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه تهیه کنندگی این نمایش را انجمن معلولین توسکا بر عهد دارد، گفت: هیوا شاه ویسی کارگردان، افشار چیلان و کیفسان حسینی که هر 2 نفر توانخواه هستند بازیگران، رویا صادقی منشی صحنه، گلاویژ نظریان مشاوره نویسنده و شاهو رضایی مشاوره روانشناس از عوامل سازنده این نمایش هستند.
حسین پناهی در خصوص دیگر اعضای این گروه افزود: آرام مارابی، امید مظفری و بهزاد سلیمی اجرای دکور، کاوه ملکی طراح بروشور، رامین مارابی نور و محراب قیطاسی اجرای موسیقی این نمایش را بر عهد دارند.
وی گفت: از 115 اثر رسیده به دبیر خانه پنجمین جشنواره تئاتر منطقه ایی معلولین زاگرس در کرمانشاه، 60 اثر پذیرفته شده که انتهای خیابان دهم یکی از 18 اثر برتر راه یافته به این جشنواره است.
رئیس اداره بهزیستی کامیاران هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه انجمن معلولان توسکا در سال 1394 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: هدف از تاسیس این انجمن مردم نهاد پیگیری مطالبات و حقوق معلولین توسط خود توانجویان شهرستان است.
حبیب الله ابراهیمی این انجمن را از نظر فعالیت های هنری بسیار توانا عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود نویسندگان، کارگردان و بازیگران توانمند آنها توانستن سال گذشته با ساخته فیلم از توانمندی معلولان روستایی در جشنواره منطقه ای فیلم سازی جزء 10اثر برتر این جشنوار معرفی شوند.
رئیس بهزیستی شهرستان کامیاران قرار گرفتن نمایش انتهای خیابان دهم کاری از گروه تئاتر انجمن معلولین توسکا را در لیست 18 اثر برتر پنجمین جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین زاگرس موفقیت بزرگ برای این انجمن عنوان کرد و افزود: آنها در این نمایش توانست اند به صورتی کاملا حرفه ای یکی از مهم ترین مشکلات این قشر از جامعه را با زبان هنر، هنرمندان بیان کنند.
ابراهیمی با اشاره به تاثیر هنر در باز توانی و توانبخشی به معلولان برای ورود به جامعه اظهار کرد: هیچ راه دیگری مانند لطافت و نرمی زبان هنر نمی تواند خواسته ها و مطالبات این قشر را برای جامعه بیان کند.
ابراهیمی با اشاره به اینکه 80 تا 90 درصد فعالیت های این نهاد طی چند سال گذشته به بخش خصوص واگذار شده است گفت: این شرایط که باعث کاهش تصدی گری دولت و مشارکت بیشتر مردم در اجتماع می شود پلی به اسم اعتماد میان مردم و دولت ایجاد کرده است.
شهرستان کامیاران دارای 2 هزار و 48 توانجو است که معلولیت های آنان در بخش های مختلف از جمله ذهنی، چند معلولیتی، جسمی حرکتی و ضایعه نخاعی است.

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 99 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.047 seconds with 925 queries by yektaweb 3505