[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: جریان زندگی از روی خط برجسته های کاغذ لمس می شود ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۱/۲۳ | ارسال‌کننده:  زهرا خان اف | 

  AWT IMAGE

ایران سپید، عنوان نخستین روزنامه ویژه نابینایان به خط بریل در ایران است که گرداندگان این مجموعه از آن به عنوان نخستین و تنها روزنامه بریل دنیا یاد می کنند.
این نشریه هم اکنون با حدود 17 سال انتشار پیگیر و بی وقفه در سطح کشور، جای خاصی میان قشر نابینا و کم بینای ایران گشوده و به تنهایی بار رسانه ای و مطبوعاتی این قشر از هموطنان روشندل را به دوش می کشد.
هرچند ایران سپید در میان جامعه آماری بیش از 700 هزار نفری نابینایان و کم بینایان کشور تنها رسانه ملی به شمار می رود اما طی این مدت توانسته با افزایش صفحات روزنامه از 12 به 20 صفحه و تنوع مطالب و صفحات ویژه تا حد زیادی پاسخگوی نیاز خبری و انعکاس نیاز ها و توانمندی های روشندلان کشور باشد.
مدیر مسوول روزنامه ایران سپید اعتقاد دارد ممکن است حجم مطالب و شمارگان ایران سپید نسبت به جمعیت هدف، نیاز و دغدغه های آنان کم و اندک باشد اما هنگامی که نابینایان می بینند گروهی در این روزنامه برای آنها قلم زده و صدای آنها هم شنیده می شود ،حس زیبایی درون نابینایان زنده می شود.
ایران سپید شاید در نخستین مشاهده فقط خط برجسته هایی نقطه ای شکل روی تن سپید کاغذ به نظر بیاید اما نحوه تولید ، چاپ و توزیع این روزنامه سوالات زیادی را در ذهن متجلی می سازد و شرح آن داستان طویلی است که به سادگی ظاهر نمی شود.
ˈعلی رضا محمد بیگی ˈ مدیر مسوول این نشریه با کوله باری از تجربه حدود یک ماه است که این مسوولیت خطیر را برعهده گرفته است.
محمد بیگی، کارشناس ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی که حدود 22 سال در آموزش و پرورش در مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی مدارس معمولی تدریس کرد و دو سال اخیر این تدریس را در مدارس نابینایان مشغول بوده است.
وی یک سال سابقه سردبیری دو نشریه داخلی در آموزش و پرورش و یک سال نشریه سلحشوران اسلام مجتمع ایثارگران را بر عهده داشت و از سال 83 تاکنون هم در هفته نامه هزاره سوم که به صورت بینایی وهم نابینایی (بریل) منتشر می شود مدیر مسوول و همزمان با آن مدیرمسوولی روزنامه ایران سپید را هم بر عهده دارد.
محمد بیگی در خصوص علاقه مندی اش به کار در مطبوعات و ورود به دنیای رسانه می گوید: رشته زبان و ادبیات فارسی بی ارتباط با مقوله کار فرهنگی و رسانه ای نیست، در دوره دانشجویی هم گاهی اوقات مطلب یا شعر نیز می نوشتم.از طرفی ، دنیای مطبوعات همواره تازه و پویاست.
برخی مشاغل شاید بعد از مدتی تکراری شوند ولی دنیای خبر و رسانه این گونه نیست و این موضوع کاملا منطبق با روحیه ی من است که علاقه ای به انجام کارهای تکراری ندارم.
مدیر مسوول نشریه ایران سپید ادامه می دهد: هیچ گاه شخصی که در عرصه رسانه کار می کند چنین احساسی ندارد که کار امروز با روز گذشته اش یکسان است ،این شغل هیجان خاصی دارد و همین موضوع مرا به سوی خود کشاند.
محمد بیگی با تایید اینکه ایران سپید تنها روزنامه بریل درایران و جهان است و به صورت سراسری عرضه می شود می افزاید: ممکن است روزنامه بریل دیگری در نقطه ای از جهان باشد اما آن نشریه به صورت محلی عرضه می شود در حالی که ایران سپید یک نشریه ملی است و سطح توزیع آن در سراسر کشور است.
وی افزود: در کشورما نیز 4 و 5 نشریه از جمله هفته نامه ، ماهنامه و فصل نامه داریم که به صورت بریل منتشر می شود ولی ایران سپید نخستین و تنها روزنامه بریل ایران است.
محمد بیگی درباره وجود توجه کشورها به توسعه در همه بخش ها ولی روزنامه بریل دیگری در جهان وجود ندارد می گوید: اصولا گروهی از کشور ها همچنان از امکان چاپ و نشر به شکل بریل برخوردار نیستند و گروهی دیگر هم که جز کشور های پیشرفته محسوب می شوند از فناوری های مناسب سازی شده صوتی برای نابینایان برخوردارند که شاید نیازی به توسعه روزنامه های بریل ندیدند.
وی به عنوان مثال بیان می کند: در زبان هایی مانند انگلیسی ، فرانسه و آلمانی که حروف منفکی دارند به راحتی می توان از طریق تکنولوژی های جدید بصورت صوتی از تمام اطلاعات روز دنیای سایبر و سایت های مختلف بهره برد ولی در کشور ما با توجه به نبود چنین امکاناتی در همه نقاط کشور و تنوع قومیت ، زبان و لهجه های مختلف امکان اینکه تمامی نابینایان از طریق دنیای سایبر اطلاعات را به شکل صوتی یا بریل بوسیله تجهیزات و چاپگر های مخصوص دریافت کنند وجود ندارد به همین دلیل بخشی از اطلاع رسانی این قشر از طریق روزنامه مکتوب در اختیار آنان قرار می گیرد.
مدیر مسوول نشریه ایران سپید درباره اینکه آیا فناوری های جدید در ادامه جای نشریات بریل را در دنیای نابینایان خواهد گرفت می گوید: حتی اگر همانند کشورهای پیشرفته امکان استفاده ازدنیای سایبربه اشکال مختلف فراهم شود فناوریهای جدید بازهم نمی توانند جایگزین نشریه مکتوب شوند زیرا همانطور که شاهدیم با وجود آنکه امکان تحقیق و جستجوی اطلاعات از طریق یک کلیک در دنیای اینترنت و بانک های اطلاعاتی فراهم است ، با این حال کتابخانه های مهم و مکتوب جایگاه خود را در دنیا همچنان حفظ کرده اند.
محمد بیگی بیان می کند: نحوه مطالعه و قابلیت آرشیو روزنامه و نشریات مکتوب متمایز از اشکال دیگر است ، نشریات مکتوب بریل نیاز اطلاع رسانی نابینا را در هر لحظه چه در تاریکی مطلق و نبود امکانات نظیر برق و رایانه و چه در هنگام سفر و درون هر وسیله نقلیه ای فراهم می کند.
وی با بیان اینکه مسوولان باید در زمینه فراهم آوردن امکانات ویژه و فناوری های روز برای نابینایان تلاش کنند افزود: نشریات بریل نه تنها در گذر زمان جایگاه خود را از دست نمی دهند بلکه حلقه اتصال تمامی نابینایان از قومیت های گوناگون و رشته ها و سطوح تحصیلی مختلف هستند.
مدیرمسوول نشریه ایران سپید درباره این سوال که تا چه حد میان جامعه نابینای کشور به عنوان یک منبع خبری، مورد ارجاع ، پذیرفته شده و تاثیر گذار است می گوید: در نرم جهانی به طور متوسط یک درصد از جمعیت جهان را جامعه نابینایان تشکیل می دهند که اگر این آمار را مد نظر قرار دهیم با توجه به جمعیت 77 میلیونی کشور بیش از 700 هزار نابینا یا کم بینا خواهیم داشت.
محمد بیگی افزود: در این مطالعه جمعیت نابینا به کم بینا یک به چهار در نظر گرفته شده یعنی از هر 4 نابینا و کم بینا یک نفر نابینای مطلق و سه نفر کم بینا در درجات مختلف بینایی هستند که برخی از این کم بینایان بریل خوان هستند و برخی با امکانات ویژه ای نظیر ذره بین و غیره ، به دشواری توانایی خواندن به صورت بینایی را دارند که جمعیت هدف ما نابینایان و کم بینایان بریل خوان هستند.
وی گفت: تمامی شمارگان روزنامه ایران سپید به صورت اشتراک به نقاط مختلف ارسال می شود و هیچ نسخه ای از نشریه بر روی دکه های مطبوعات نمی رود و روزنامه برگشتی به مفهوم عام آن طور که تمامی مطبوعات مطرح است نداریم و تیراژ چند هزار نسخه ای روزنامه ایران سپید هم جمعیت قابل توجهی از جامعه هدف ما را تحت پوشش قرار می دهد.
محمد بیگی تصریح کرد: ویژگی جالبی که نابینایان دارند این است که اگر نشریه ای به دست یک نفر برسد اخبار آن را به سرعت به یکدیگر اطلاع می دهند ، این مورد در دنیای بینا ها به این شکل دیده نمی شود.
وی درباره اینکه با وجود رادیو و تلوزیون که کسب اخبار و اطلاعات از طریق آنها سهل الوصول تر است باز هم ایران سپید مورد استقبال نابینایان کشور است ، می گوید: مشترکان ما در این مدت دلبستگی خاصی به این روزنامه پیدا کرده اند بطوری که اگر یک روز نشریه به دست آنها نرسد ، پیگیر ماجرا خواهند بود.
مدیرمسوول نشریه ایران سپید افزود: نابینایان ممکن است از طریق شبکه های مختلف رادیو وتلوزیون اطلاعات خیلی بیشتری بدست آورند اما سهم ایران سپید درسبد فرهنگی زندگی نابینایان بسیار ویژه است.
وی گفت: نابینایان از اینکه برای خواندن این روزنامه وقت می گذارند لذت می برند ، شاید کل اخبار ما را یک گوینده اخبار ظرف 10 دقیقه در شبکه های رادیو و تلوزیون بخواند ولی این نشریه در گوشه و کنار کشور هر جا به دست نابینایی برسد حس عجیبی درون او زنده می کند ، اینکه کسانی هستند که برای او قلم می زنند و همین حس زیباست و از طرفی وقتی نابینا می بیند خواسته ونیازهای او ازطریق این روزنامه شنیده و منعکس شده رضایت خاطر او جلب می شود.
مدیر مسوول نشریه ایران سپید ادامه داد: یکی از برنامه های دیگر ما این است که مطالب ایران سپید را در صفحات بینایی نشریات دیگر موسسه بازتاب دهیم تا افراد دیگر هم از آنها آگاهی یابند زیرا خواسته های نابینایان دیگر فقط مسایل شخصی و نیاز های روزمره نیست آنها به دنبال جایگاه ویژه ای در کنار سایر اقشار جامعه برای ساخت کشور و پیشبرد اهداف عالیه هستند و می خواهند در معادلات سیاسی تاثیرگذار و تصمیم ساز باشند.
محمد بیگی درباره اینکه چه میزان از جمعیت نابینا و کم بینای کشور با خط بریل آشنایی دارند و در حقیقت مخاطبان نشریه ایران سپید هستند اظهار داشت: در کشور به ویژه بعد از انقلاب به علم و سواد آموزی توجه ویژه ای شد و جمعیت نابینایان هم مستثنی از این قاعده نبودند.
وی گفت: با توجه به اینکه کارشناس نابینایان در آموزش و پرورش تهران بوده ام به ضرس قاطع می گویم میانگین باسوادان در قشر نابینا به رغم محدودیت های بینایی و دسترسی کمتر به امکانات آموزشی از میانگین کشوری بالاتر است، این موضوع هم دلایل مختلفی دارد، به عنوان مثال اشتغال برای آنها در جایگاه های دیگر تعریف نشده و به نوعی تنها راه رسیدن به شغل دلخواه از مسیر رسیدن به درجات عالی تحصیلی است.
محمد بیگی درباره آشنایی هرنابینای باسواد با خط بریل گفت: در طول هشت سال جنگ تحمیلی بیش از 800 رزمنده ایرانی از ناحیه هر دو چشم جانباز شدند و توانایی دید خود را از دست دادند اصولا کسانی که در سن بالا نابینا می شوند کمتر به سراغ فراگیری خط بریل می روند و یا کسانی که از فناوری های جدیدی کمک می گیرند اقبال کمتری به این موضوع دارند. با این حال جمعیت قابل توجهی از نابینایان و کم بینایان با خط بریل آشنایی دارند حال اینکه فقط صرف آشنایی است و یا کاملا مسلط به خط بریل هستند در میان افراد مختلف یکسان نیست.
وی بیان اینکه خودش نیز درسنین بالا ودرحدود 20 سالگی نابینا شده است افزود: هم اکنون با تمرین و ممارست سرعت خواندنم تقریبا به سطح متوسط رسیده است ، هر چند هنوز هم با وجود این تلاش ها سرعت خواندن ام به سرعت کسانی که مادرزاد نابینا هستند و از کودکی به فراگیری بریل روی آوردند نرسیده است اما در کل سرعت بریل خوانی نسبت به خواندن بینایی کمتر است.
محمد بیگی درباره خط بریل و نحوه نگارش با آن می گوید: حروف خط بریل در قالب شش نقطه تعریف می شود، نقاطی که از این بین برجسته شود بصورت قراردادی در هر زبانی و و با توجه به شرایط خاص هر کشوری یک حرف بینایی منظورشده است.
به عنوان مثال اگرنقطه یک و چهار در فارسی برجسته شود حرف چ را نشان می دهد در حالی که همین نقاط در انگلیسی حرف سی انگلیسی را نشان می دهد اعداد تقریبا در همه زبان ها یکی است، حرکات در بینایی بالا و پایین حروف قرار می گیرد درحالی که در بریل در کنار حروف قرار می گیرد مثلا نقطه دو حرکت فتحه در بریل است.
مدیرمسوول نشریه ایران سپید ادامه داد: عمده سختی در راه یادگیری بریل لمس آن است که نابینا با تمرین و تقویت سلول های عصبی سر انگشتان به این خط تسلط می یابد که البته این مهارت نیاز به تمرکز بالا و قدری صبوری دارد .
محمد بیگی تصریح کرد: افراد بینا هم در صورت آشنایی با حروف می توانند با چشم هم این خط را بخوانند، در خط بریل، ما فارسی را هم ازچپ به راست می خوانیم ، البته این حروف از پشت صفحه توسط قلم مخصوص از راست به چپ نوشته می شود،صفحات روزنامه ایران سپد پشت و رو است و محل درج حروف به نحوی تنظیم می شود که برجستگی های در دو طرف روی هم قرار نمی گیرد.
وی گفت: سرعت خواندن خط بریل پایین تر از خطوط بینایی است ولی این موضوع به حدی نیست که اثر نامطلوبی در روند خواندن ایجاد کند،بااین وجود خط بریل حجم زیادی می گیرد و امکان آن نیست که تمام مطالب یک روزنامه بینایی بصورت بریل منتشر شود به همین دلیل معمولا بخش های مهم مطالب نشریات بینایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به نابینایان مربوط می شود به صورت بریل منتشر می شود.
محمد بیگی تصریح کرد: در این روزنامه معمولا اخبار جدید را با یک ستاره و یا خط تیره در سر خط مشخص می شود و خبرها معمولا همراه با تیتر وچکیده مطلب در ادامه آن ارایه می شود.
وی افزود: اندازه فونت از دید بینایی نشانگر اهمیت خبر است ولی در دنیای نابینایان بزرگی و کوچکی اهمیت ندارد بلکه پرداختن و نپرداختن به یک موضوع حائز اهمیت و توجه است.
محمد بیگی درباره موضوعات و مطالب مندرج در ایران سپید و طراحی صفحه نخست یک روزنامه بریل چنین می گوید: صفحه نخست همانند روزنامه های معمولی است و این صفحه در برگیرنده تیترهای مهم روزنامه ، شناسنامه آن و گاهی آگهی های تبلیغاتی است.
وی افزود: صفحه دو و سه روزنامه به عنوان بخش سیاسی ایران سپید تعریف شده که شامل اخبار داخلی، اخبار بین الملل و گاهی اوقات آموزش های لازم برای ارتقا دانش و اطلاعات سیاسی نابینایان است.
محمد بیگی تصریح کرد: صفحه های چهار و پنج سرویس اجتماعی است که اخبار کوتاه اجتماعی و آنچه که در سطح اجتماع برای همزیستی نابینایان در کنار سایر شهروندان مفید است را شامل می شود.
وی ادامه داد: صفحه های شش و هفت بخش اقتصادی روزنامه است که در این صفحه ها اخبار کوتاه اقتصادی در کنار آموزش های لازم درزمینه مسایل اقتصادی و مالی از جمله قوانین بورس وغیره ارایه می شود.
وی بیان کرد: بخش فرهنگ و هنر شامل صفحه های هشت و نه در کنار اخبار فرهنگی و هنری در روزهای مختلف موضوعات مختلف فرهنگی مثل شعر، داستان، سینما و موسیقی و به صورت تخصصی برای مخاطبان منتشر می شود.
محمد بیگی گفت: صفحه های 10 و 11 مربوط به بخش بانک وبیمه و صنعت است که علاوه بر آخرین اخبار این حوزه ها اطلاعاتی نیز درباره قوانین و مقرارت این بخش ها از جمله قانون چک ارایه می شود.
وی افزود: در بخش ایرانشناسی روزنامه،موضوعات مختلف گردشگری کشور و جاذبه های ایران باستان که شامل صفحه های 12 و 13 روزنامه است و در صفحه های 14 و 15 در روزهای زوج به دانش و فناوری و در روز های فرد به بهداشت و سلامت اختصاص دارد.
به ترتیب ، روزهای شنبه دانش بومی و دستیابی کشور به فناوری های جدید، دو شنبه ها تکنولوژی ها و نرم افزار ها مربوط به موضوع نابینایی و هر آنچه در حوزه تکنولوژی به کمک نابینایان می آید وچهارشنبه ها هم آخرین اخبار از فناوری های روز دنیا در این صفحات منتشر می شود.
وی در خصوص بخش حوزه بهداشت افزود: در حوزه بهداشت و سلامت هم یکشنبه ها، روز سلامت جسم و روح است، سه شنبه ها به دانش چشم پزشکی اختصاص دارد و پنجشنبه ها هم مختص طب سنتی است.صفحه 16 و 17 نشریه نیز در روز های زوج ، ورزشی و روز های فرد مربوط به حوادث است.
وی با بیان اینکه ما در انتشار اخبار حوادث به دنبال سیاه نمایی نیستیم در خصوص رویکردها می گوید: رویکرد ما به این موضوع پرداختن به حوادث شیرین و روحیه بخش است و اگر گاهی هم حوادث تلخ درج می شود عبرت انگیز بودن آن برای مخاطب مد نظر بوده است.
محمد بیگی در بخش دیگری از سخنانش به صفحات 18 و 19 اشاره کرد که مربوط به اطلاع رسانی است و در ادامه گفت: در این بخش از جمله اطلاعیه های خود روزنامه ایران سپید نظیر حق اشتراک ، طرح مسابقات و یا اطلاعیه تشکل های ذیربط منتشر می شود.
به گفته وی صفحه 20 ایران سپید به مناسبت های روزهای شمسی ، قمری و میلادی و یا به عبارتی به مناسبت های بین المللی ، مذهبی و میهنی اختصاص دارد.
وی گفت: احیانا برای افراد بینایی که نشریه به دست آنها می رسد ، در صفحه نخست و آخر به صورت بینایی یک سری اطلاعات از شناسنامه روزنامه و همچنین آموزش حروف خط بریل به زبان فارسی و لاتین قرار داده شده تا اعضای خانواده و افرادی که احتمالا نشریه را می بینند و علاقه مند به یادگیری خط بریل هستند تا حدودی با آن آشنا شوند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا برای اخبار روزنامه سایتی هم طراحی شده است ؟ گفت:
بله این سایت بصورت آزمایشی کار خود را آغاز کرده و به زودی به طور رسمی راه اندازی خواهد شد.
تمام اخبار روزنامه همان روز دراین پایگاه اطلاع رسانی قرار داده می شود . مخاطبان این سایت دو دسته هستند ؛ دسته نخست خود نابینایان تا از طریق فناوری های صوتی ، رایانه ای و تجهیزات بریل از این مطالب استفاده می کنند. دسته دوم مخاطبان ، افراد علاقه مند به دنیای نابینایان و مطالبی که درباره آنها نگاشته می شود، هستند.
وی در این خصوص که چه میزان از اخبار ایران سپید تولیدی است و بوسیله اعضای تحریریه تهیه می شود ؟ گفت: پیشتر میزان اخبار تولیدی ایران سپید کمتر از 50 درصد کل اخبار و مطالب روزنامه بود اما با افزودن به تعداد اعضای تحریریه هم اکنون بیش از 70 درصد مطالب ما تولیدی است.
وی درباره خبرنگاران هم گفت: خبرنگاران ما با مراکزی نظیر بهزیستی ، شهرداری ، مجلس شورای اسلامی و هیات دولت و غیره در ارتباطند و گاه اخبار را به صورت تلفنی و گاهی حضوری به تحریریه روزنامه می رسانند.
از محمد بیگی سوال شد که روند تولید خبر در ایران سپید چگونه است و آیا مطالب را خود خبرنگاران به صورت بریل درمی آورند ؟ که وی در پاسخ جواب داد : البته هر نابینایی با استفاده از امکانات حداقلی نظیر لوح و قلم مخصوص قادر به نگارش به خط بریل است و دستگاه های تایپ دستی با عنوان ˈپرکینز ˈ هم برای این منظور استفاده می شود.
وی در عین حال به این مساله نیز اشاره کرد که البته نابیناها هم معمولا مشکلی در استفاده از کیبورد رایانه برای نگارش به نرم افزار نوشتاری ˈwordˈ ندارند و خبرنگاران هم معمولا اخبار خود را به این ترتیب تایپ کرده و سپس آن را برای دبیر سرویس ارسال می کنند.
وی در پاسخ به این سوال که دبیران مطالب را چگونه دریافت می کنند گفت: دبیران مطالب را از طریق نرم افزار به صورت صوتی می شنوند و تصحیح نهایی روی مطالب صورت می گیرد . پس از آن با دستگاهی با عنوان ˈبرجسته نگارˈ مطالب به شکل بریل در آمده و از لحاظ رسم الخط بررسی و اشکالات ان برطرف می شود. در نهایت مطالب روزنامه برای چاپخانه ارسال و به چاپ انبوه می رسد.
وی در ادامه گفت: پس از چاپ، محموله های ایران سپید به صورت هوایی یا زمینی به مراکز شهرستان ها انتقال داده شده و با هماهنگی اداره پست تحویل نابینایان می شود.
از وی سوال شد که آیا چاپ نشریه به صورت سوزنی و برجسته مشکلی به لحاظ محو شدن خطوط بریل بر اثر سنگینی محموله های پستی و یا هنگام آرشیو کردن ایجاد نمی کند ؟
مدیر مسوول روزنامه ایران سپید جواب داد: اول انکه گرماژ کاغذ های ایران سپید بیشتر از کاغذ سایر مطبوعات است و ضخامت بیشتر کاغذ این مساله را تا حدی جبران می سازد.
در وهله بعد این موضوع نیازمند فرهنگ سازی بخصوص در اداره پست است که ماموران از گذاشتن محموله های سنگین روی بسته های ایران سپید اجتناب کنند.
محمد بیگی در اضافه کرد : بر روی صفحات رویی ایران سپید به صورت بینایی نگاشته شده ˈپستچی عزیز از گذاشتن محموله سنگین بر روی بسته های روزنامه ایران سپید خود داری کنید و در ارسال به موقع روزنامه کوشا باشیدˈ.درمورد بایگانی کردن هم چنانچه ایران سپید به صورت عمودی در بایگانی حفظ شود فشار کمتری روی برجستگی های حروف بریل وارد خواهد شد.
وی در خصوص این سوال که ˈ با توجه به اینکه ایران سپید باید در نقاط مختلف کشور به نابینایان تحویل داده شود، آیا این اقدام به موقع انجام می شود؟ˈ گفت: با توجه به آنکه اخبار روزنامه مختص به رویداد های همان روز است واگر از تاریخ آن بگذرد خبر در اصطلاح مطبوعات سوخت می شود باید تحویل ایران سپید به موقع انجام شود لیکن از آنجا که ارسال روزنامه از طریق پست عادی صورت می گیرد روزنامه ای که امروز چاپ می شود معمولا فردای آن روز در تهران و شهرستان های نزدیک توزیع می شود وتحویل آن در نقاط دورتر معمولا سه روز زمان می برد.
وی افزود: بنابراین یا اخبار ما باید به صورت هفتگی چاپ شود که آن وقت نام آن روزنامه نیست ویا اینکه توزیع از طریق پست پیشتاز انجام شود که روزنامه به موقع به دست مخاطبان برسد.
وی در ارتباط با این موضوع که روزنامه ایران سپید تا چه میزان از اشتراک و فروش نسخ روزنامه کسب درآمد دارد ؟ گفت: در گذشته نشریه کاملا بصورت رایگان در اختیار مشترکان قرار می گرفت. هم اکنون هم بخش عمده ای از کار به همین منوال انجام می شود.
مدیرمسوول روزنامه ایران سپید افزود:باتوجه به بالا رفتن هزینه ها وافزایش تعداد صفحات، ما به دنبال این هستیم که بخشی از هزینه ها را از طریق حق اشتراک جبران سازیم به حدی که هم به نابینایان فشار نیاید و هم اینکه نشریه به دست خوانندگان واقعی و مشترکان فعال برسد.
وی گفت: در زمان حاضر قیمت روزنامه روی جلد دوهزارتومان است که این مبلغ تنها هزینه روزنامه از تحریریه تا چاپ است .با این وجود ما از مشترکان 200 تومان می گیریم . البته پس از چاپ تا مرحله توزیع و رسیدن نشریه به دست نابینایان هزینه های دیگری هم به موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران وارد می شود که اگر بخواهیم آنها را هم در نظر بگیریم قیمت هر نسخه ایران سپید تا چهار هزار تومان افزایش می یابد و لذا 200 تومان حق اشتراک فعلی تنها پنج درصد از هزینه های واقعی روزنامه است.
این مقام مسوول در روزنامه ایران سپید در خصوص اینکه چه موضوعاتی در آگهی ها و تبلیغات روزنامه بریل درج می شود ؟ و درج آگهی ها چگونه است ؟ گفت : پیش تر تمامی آگهی ها به صورت رایگان در روزنامه درج می شد با این استدلال که ایران سپید رسانه ملی ویژه است و متعلق به مخاطبان و تک تک نابینایان و کم بینایان بریل خوان است. اما وقتی آگهی ها رایگان و فضای چاپ هم محدود باشد ممکن است این ذهنیت ایجاد شود که این امتیاز مختص به افراد محدودی است و لذا برای جلوگیری از تبعیض و تحقق عدالت تعرفه های خاصی برای درج آگهی در ایران سپید منظور شد.
وی توضیح داد: درج آگهی برای افراد نابینا تا سه خط رایگان و بیش از آن هر خط هزار تومان است و شخصیت های حقوقی مرتبط با نابینایان تا 15 خط رایگان و بیش از آن خطی سه هزار تومان تعرفه آگهی می پردازند . تعرفه ما برای مراکز و افراد بینا در بخش فرهنگی خطی 20 هزار تومان و در بخش تجاری 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
به گفته وی آگهی های بیرونی محدودیت موضوعی خاصی ندارد لیکن تبلیغات ما بیشتر حول محور مسایل مربوط به نابینایان است از جمله برگزاری کلاس های آموزشی و تفریحی ویژه نابینایان ویا وسایل مورد نیاز این قشرکه شامل محصولاتی همچون عصا یا ساعت مخصوص است.
وی در خصوص رویکرد جدید روزنامه برای موضوع آگهی اظهارداشت : در رویکرد جدید ما موضوع آگهی بیشتر مورد توجه قرار گرفته زیرا تمام تلاش مجموعه این است که بخشی از هزینه ها را خودش تامین کند و ایران سپید با توسعه امکانات جمعیت بیشتری را تحت پوشش قرار دهد . از این رو در مرحله نخست برای جذب آگهی با برخی بانک ها وارد مذاکره شدیم و در ادامه در این زمینه با بیمه ها و مراکز صنعتی مذاکره خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سوال که خواندن خط بریل کارهرکسی نیست آیا مطالب ایران سپید هم مانند سایر مطبوعات از سوی نهادهای مانند وزارت ارشاد تحت نظارت محتوایی قرار دارد ؟ گفت: نابینایان هم خارج از مجموعه مردم ایران نیستند و این مجموعه نیز از بقیه نشریات بینایی مستثنی نیست.
محمد بیگی اضافه کرد: همانگونه که در روزنامه های بینایی باید مطالب به گونه ای درج شود که مصالح نظام و منافع عموم در نظر گرفته شود ما هم به عنوان عضوی از خانواده رسانه ای کشور این موضوع را نباید از نظر دور نگاه داریم . به خصوص اینکه اخیرا سرویس های سیاسی و امنیتی به طور ویژه در صفحات ایران سپید ایجاد شده ، مسلما این حساسیت در جمعیت هدف و هم مسوولان افزایش می یابد.
وی ارتقای آگاهی نابینایان توسط مطالب روزنامه را از سیاست های کاری این روزنامه برشمرد و گفت: یکی دیگری از سیاست ها این است که مراکز مختلف که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با قشر نابینا در تماس هستند به منظور پویایی و تحرک بیشتر و ارایه خدمات بهتر به چالش کشانده شوند.
وی افزود: اینکه ناظر ویژه ای مثلا برای نشریات بریل در نظر گرفته نشده به این معنا نیست که ما حرکت غیر معمولی انجام دهیم ؛ مجموعه ایران سپید مانند سایر رسانه های کشور به نیاز ها و حساسیت های کشور آگاه است و در راستای اهداف نظام حرکت می کند.
منبع: ایرنا
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2500 بار   |   دفعات چاپ: 703 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 69 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4030