[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: مروری کوتاه بر اصول پایۀ کنوانسیون حقوق افراد کم توان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۶/۳/۹ | مترجم: پريسا افتخار | 

کنوانسیون حقوق افراد کم توان، مصوب سازمان ملل متحد و نخستین کنوانسیون هزاره سوم، تازه ترین دستاورد فعالان و طرفداران جنبش حقوق معلولین می باشد که در تاریخ 13 دسامبر 2006 در صحن علنی مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آراء به تصویب رسید و تاریخ 30 مارس 2007 به عنوان تاریخ شروع امضاء برای پیوستن کشورها به آن اعلام گردید. این کنوانسیون دارای 50 ماده می باشد که به علت حجم زیاد مطالب در ذیل به چکیده و راهنمای اصول پایه آن اشاره می شود. لازم به ذکر است که به پیروی از رویکردهای نوین در زمینه مطالعات کم توانی در ترجمه این مطلب همه جا در برابر واژه disability واژه کم توانی به کار برده شده و واژه معلولیت تنها در برابر handicap کاربرد دارد. (نگاه کنید به پاورقی) این کنوانسیون تنها کنوانسیونی می باشد که در نخستین روز به امضاء نمایندگان بیش از 80 کشور جهان رسید، که در این بین نام کشور عزیزمان ایران در بین امضاکنندگان خالی بود. امیدواریم با آگاه سازی و اطلاع رسا نی در مورد مفاد این کنوانسیون و لزوم پذیرش آن توسط کشورهای جهان، مقدمات امضاء کنوانسیون نامبرده توسط دولتمردانمان فراهم آید.

 راهنمای اصول پایۀ کنوانسیون حقوق افراد کم توان

 در زمینه مواد کنوانسیون حاضر، هشت اصل کلی وجود دارد:

  (الف) احترام به کرامت انسانی و شایستگی فردی، از جمله آزادی انتخاب و استقلال فرد.

هر فردی حق انتخاب داشته و درمی بایست در مواقع لزوم یاری شود.

 

 (ب) عدم تبعیض

عدم تبعیض مفهوم بنیادین تمام قوانین حقوق بشر بوده و در تمامی کنوانسیونهای آن وجود دارد. تبعیض به هر دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ممنوع می باشد. برای مثال در صورتی که فرد کم توان قابلیت انجام کاری را با متناسب سازی معقول داشته باشد و کارفرما از استخدام وی امتناع کند، مستقیماً تبعیض قائل شده است. همچنین در اختیار قرار ندادن ورقه مناسب و مورد کاربرد به فرد دارای اختلالات بینایی، هنگام رأی به کاندیدای منتخب وی، تبعیض غیرمستقیم می باشد. جامعه می بایست متناسب سازی معقول را در اختیارافراد کم توان قرار دهد. عدم در اختیار قرار دادن متناسب سازی معقول خود نوعی تبعیض است. "متناسب سازی معقول" به معنای تعدیلات و سازگاری هایی است که باید در محیط اعمال شوند تا افراد کم توان همانند دیگر افراد، از حقوق و آزادی های برابر برخوردار شوند.

 

 (پ) مشارکت کامل و مؤثر و تلفیق در جامعه

سطوح متفاوتی برای مشارکت افراد دارای ناتوانی وجود دارد که در کنوانسیون به آن اشاره شده:

 1- مشارکت، اصل زیربنای کنوانسیون حاضر و ماده ویژه آن است.

  2- تأمین منتها درجۀ مشارکت، در تمامی فعالیت های افراد دارای ناتوانی، وظیفه دولت و جامعه است.

  3- مشارکت حقی است که افراد دارای ناتوانی می توانند به صورت قانونی آن را مطالبه کنند. چرا مشارکت مهم است؟ به منظور توانمند سازی افراد، جهت تحقق توانمندی های بالقوه آنان به عنوان یک شهروند وعضوی از جامعه، مشارکت امر مهمی تلقی می شود.

 

  (ت) احترام به تفاوت ها و پذیرش فرد کم توان به عنوان نوع بشر.

  (ث) برابرسازی فرصت ها

 (ج) دسترسی

 با وجود اینکه به مفهوم دسترسی به صورت خاص در مادۀ 9 کنوانسیون اشاره شده است، یکی از اصول پایۀ کنوانسیون نیز میباشد. این کنوانسیون که برای نخستین بار در یک سند حقوق بشر بین المللی به واژۀ دسترسی اشاره داشته، آن را به صورت جامع نیز تعریف کرده است. تخصیص صرف حق به افراد کافی نیست، بلکه ضمانت دسترسی و بهره مندی افراد از آنچه برایشان در این حقوق تأمین شده، لازم و ضروری می باشد. بدون دسترسی، حق تئوری ای بیش نیست. وقتی صحبت از دسترسی به میان می آید معمولاً مفهوم لزوم وجود سطح شیب دار در ساختمانها برای افراد با صندلی چرخ دار تداعی می شود، در صورتی که دسترسی مفهومی فراتر از سطح شیب دار دارد. جامعه بایستی تأمین کنندۀ دسترسی به مواردی از قبیل جاده ها، سیستم حمل و نقل عمومی، علائم پیاده روها، امکانات عمومی (مدارس، بیمارستانها، کلینیک ها، منازل، محیط کار) و ارتباطات و اطلاعات (سایت های اینترنتی و تلفن) برای افراد دارای ناتوانی باشد. با تأملی بر مفهوم دسترسی متوجه می شویم که چه مقدار از اجتماع، غیر قابل دسترس برای سهم قابل توجهی از اعضایش هست. مفهوم دسترسی قسمتی از تغییر الگویی است که کنوانسیون در راستای گسترش افکار جامعه نسبت به توسعه در کنارمفهوم کم توانی، به آن می پردازد.

  (چ) برابری زن و مرد

 (ح) احترام به ظرفیت های در حال رشد کودکان کم توان و حرمت قائل شدن به حق این کودکان در حفظ هویتشان

 

  پاورقی

  با توجه به تاریخچۀ جدید معلولیت، لغت ناتوانی ( Disability ) به معنای گروهی از محدودیت های عملکردی مختلف است که در هر جمعیتی و هر کشوری در جهان روی می دهد. افراد ممکن است با نقایص عملکرد فیزیکی، روانی، حسی یا وضعیت های طبی یا بیماری ذهنی، دچار ناتوانی شوند. این اختلالات وضعیت ها یا بیماری ها ممکن است ماهیت دائمی یا موقت داشته باشند.

  لغت معلولیت ( Handicap ) به معنای از دست دادن یا محدودیت فرصت های شرکت در زندگی اجتماعی در یک سطح مساوی با دیگران است. این لغت توصیف کنندۀ تعامل فرد دارای ناتوانی و محیط اوست. هدف کاربردی از این لغت تأکید بر این مطلب و تمرکز بر کمبود در محیط و بسیاری از فعالیت های سازمان یافته در جامعه است. برای مثال نبود اطلاعات و ارتباطات و تحصیل، فرد دارای ناتوانی را از دستیابی به فرصت های مساوی محروم می کند.

پریسا افتخار

parisa@idp.ir

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4059 بار   |   دفعات چاپ: 1028 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 355 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4030