[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: اجرای کنوانسیون جهانی دغدغه جدید پیش روی معلولان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۴/۱۱ | ارسال‌کننده:  زهرا خان اف | 

سازمان ملل متحد در طی سالیان متمادی، قوانین چشمگیری در زمینه حقوق معلولین به تصویب رسانده است که کنوانسیون حقوق معلولین، آخرین و موثرترین آنهاست. این کنوانسیون در واقع به نوعی تکرار قوانین قبلی در این زمینه است ولی دارای تفاوت قابل توجهی در مقایسه با سایر پیمان نامه های سازمان ملل است و این تفاوت، لازم الاجرا بودن آن برای دولت هاست.
اما به راستی چرا کشورمان با سه سال تاخیر _ حدود یک ماه قبل - در اجرای کنوانسیون جهانی با سازمان ملل همپیمان گردید؟ شاید پاسخ این باشد که کشور جمهوری اسلامی ایران با داشتن «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» – مصوب سال 1383 مجلس شورای اسلامی – نیازی به کنوانسیون جهانی نداشته است!

اگر پاسخ این چنین باشد باید از مسوولان پرسید که پس از گذشت 5 سال به چه میزان قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اجرایی شده است؟ چه دستگاهی در بدنه دولت مسوولیت اجرای مواد 16 گانه آن را به عهده داشته است؟ وآیا در دستگاه های دولتی الزامی برای عملی شدن قانون مذکور وجود دارد؟ و مهمتر از همه این که: چه جایگاهی برای نظارت مردمی (سازمان های مردم نهاد) بر حسن اجرای این قانون حمایتی پیش بینی شده است؟


آیا تاکنون با خود اندیشیده اید که 5 سال وقفه در اجرای قانون جامع، چه لطمه جبران ناپذیری را به گروه های مختلف معلولان وارد آورده است؟ چه کسی پاسخگوی جماعتی خواهد بود که در 5 سال گذشته و در پی بی توجهی مسوولان، مسیر زندگی آنان به سوی محرومیت سوق یافته است؟ به راستی در این مدت بهداشت روانی چند خانواده در پی عدم اجرای قوانین به مخاطره افتاده است؟ آیا این خسران جبران ناپذیر نیست؟
اکنون بر اساس ضوابط کنوانسیون، ایران موظف است تا ظرف مدت یک ماه نسبت به تامین ساز و کار و اجرای عملی کنوانسیون اقدام نماید که تشکیل «نهاد ملی» به منظور نظارت مردمی بر نحوه اجرای این پیمان نامه از ضروری ترین اقدامات پیش روی مسوولان است. اما ظاهرا تشکیل نهاد ملی خود دغدغه ای جدید پیش روی معلولان است. چرا که از یک سو کارنامه متولیان دولتی معلولان در ایران کارنامه درخشانی نیست و از سوی دیگر سازمان های مردم نهاد اغلب در راستای رسالت واقعی خود گام برنداشته اند و حتی برای تامین نیازهای اولیه خود وابسته به دولت هستند و دولت نیز از کم و کیف فعالیت این تشکل ها اطلاع چندانی ندارد و طبیعتا فاقد قدرت ارزیابی عملکرد آنان است. تا جایی که به جرات می توان به برخی از این انجمن ها مارک دولتی چسبانید.
در چنین شرایطی چگونه می توان تشکیل «نهاد ملی» و سرنوشت اجرای کنوانسیون را به خوبی رقم زد؟
چه کسی تضمین می کند که اجرای کنوانسیون سرنوشتی شبیه به اجرای «قانون جامع» پیدا نکند؟
در این برهه حساس، ضمن اطلاع کامل از قطعنامه سال 1997 مجمع عمومی سازمان ملل متحد که راه شکوایه را برای هرشخصیت حقیقی و حقوقی و در سراسر جهان محفوظ داشته است، به صراحت اعلام می نماییم که ماهیت تشکیل و سرپرستی سازمان جهانی حامی حقوق بشر، نیت پشت پرده آن و اینکه مدافعان آن از پی چه منافعی زیر پرچم آن سینه می زنند، برای ما به خوبی روشن است. فلذا انتظار میرود تا جمهوری اسلامی ایران برخواسته از فریاد مظلومان و پابرهنگان و نشات گرفته از فرمان رهبر کبیر انقلاب و مبتنی بر قرآن و سیره امامان معصوم، با بهره گیری از نظرات NGO های واقعی در تشکیل نهاد ملی و جدیت در اجرای این کنوانسیون جهانی، به گونه ای عمل نماید که دولت کریمه ایران الگویی باشد برای سازمان ملل و دیگر دول متحد. چرا که حکومت مقتدایمان علی (ع) همواره مبتنی بر عدالت اجتماعی و توجه ویژه به رعایت «حق الناس» بوده است.
امید است امضای این کنوانسیون در آستانه روز جهانی معلولان، نوید بخش توانمند سازی معلولان، توام با حفظ عزت و کرامت انسانی آنان باشد. به امید آن روز...

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4055 بار   |   دفعات چاپ: 785 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 169 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3961