[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
خانه::
پژواک::
اخبار::
کنوانسیون::
قانون حقوق معلولین::
سازمان های معلولین::
عضویت در سایت::
برقراری ارتباط::
پست الکترونیک::
پیوندها::
خبرخوان (RSS)::
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: تالاسمی‌ها نباید بابت دارو، پول بپردازند
:: برای ساختمان‌های بیش از یک طبقه آسانسور پیش‌بینی شود
:: اوتیسمی‌های آذربایجان غربی در حال افزایش
:: برگزاری مراسم متفاوت روز جهانی افراد دارای معلولیت
:: جزییات بسته حمایتی وزارت بهداشت برای ۱۳۱ هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج
:: خسروی‌وفا: انتخابات پارالمپیک داغ تر از المپیک خواهد بود/ از برکناری محمدیان شوکه شدم
:: ۳۸ هزار معلول در مازندران مستمری بگیر هستند
:: مناسب‌سازی معابر در سطح شهرها مغفول مانده است
:: انتخاب زنجان به عنوان پایلوت مناسب سازی معابر
:: همسر برخی نابینایان دوشیفته کار می‌کنند!
:: ۲۱۰۰ واحد مسکونی در زنجان به معلولین واگذار شده است
:: همایش روز جهانی معلولان در بوشهر برگزار شد
:: ۱۰۰۰ معلول تحت پوشش حمایت‌های بهزیستی شهرستان دیر قرار دارند
:: ‌انتخابی بین مرگ یا تولدی دیگر
:: آشنایی با سبک زندگی و سفر توان‌یابان
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
خبرخوان
پس از دریافت خبرخوان آر اس اس می توانید با کپی کردن آدرس RSS و یا کشیدن لوگوی نارنجی رنگ  UniRSS به داخل خبرخوان خود مشترک سایت معلولین ایران شوید.
:: موانع فرهنگی دیوار میان ما و فرصت‌­های برابر ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۵ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
موانع فرهنگی دیوار میان ما و فرصت‌­های برابر

سهیل معینی
مدیرمسئول روزنامه «ایران سپید»


امروز 15 اکتبر و مصادف با روز جهانی عصای سفید و به تعبیر رایج، روز جهانی افراد آسیب‌دیده بینایی است. مناسبتی در تقویم جهانی که زاییده تلاش جمعی از نابینایان، بویژه فعالان حقوق مدنی این گروه در دهه‌های میانی قرن بیستم است تا با استفاده از این مناسبت حقوق برابر نزدیک به سیصد میلیون  نفر از افراد دارای محدودیت‌های بینایی درجهان به جهانیان  گوشزد  و انگیزه‌ای شود برای افزایش توجه و البته اقدامات دولت‌های مختلف در جهت ایجاد فرصت‌های برابر رشد فراروی شهروندان.
اگر موانع فرهنگی و سوءبرداشت‌های مزمن نسبت به دامنه واقعی نابینایی  تأثیر کمتری بگذارد، نابینایی کم‌ترین محدودیت را در برابر شکوفایی استعدادها و تجلی ظرفیت‌های معنوی‌ افراد روشندل ایجاد می‌کند. به عبارتی دیگر بسیار فراتر از موانع فیزیکی محدودکننده‌ ایمنی تردد آسیب‌دیدگان بینایی، این موانع فرهنگی و ناباوری‌های جامعه نسبت به توانمندی این افراد است که  آنها را محدود می‌کند، فرصت‌های برابر را در همه عرصه‌ها از آنها می‌گیرد و اکثریت آنها را نیازمند دریافت حمایت‌های مداوم اجتماعی می‌کند. نابینایان، تحصیلکرده‌ترین افراد دارای معلولیت کشورند، تعداد افراد نابینا و کم‌بینای دارای مدارک عالی دانشگاهی امروزه از ده‌هزار نفر بیشتر است و این واقعیت که چهل‌درصد از حدود بیست هزار نفر از دانشجویان معلول کشور را آسیب‌مندان بینایی تشکیل می‌دهند تأیید مکرر دیگری بر بضاعت علمی این گروه است. اما این موفقیت آسان به دست نیامده است. رنج فراوان تحمل‌ و سازگاری‌ها شده تا دانشجویان نابینا و کم‌بینای محروم از منابع اطلاعاتی و آموزشی در دسترس و امکانات برابر تحصیلی توانسته‌اند
چنین سرمایه علمی را به نمایش بگذارند و ناروا آن است که پس از طی این مسیر مرارت‌بار و کسب دانش تخصصی و حتی با وجود سهمیه 3% استخدام در دستگاه‌های دولتی، بخشنامه‌های ناعادلانه استخدامی آنها را از احراز مشاغلی که شایسته تصدی آن هستند محروم کند. عدم تناسب تخصیص اعتبارات به امر تهیه وسایل توانبخشی نابینایان و کم‌بینایان بویژه فناوری‌های یاری‌رسان برای دسترسی به منابع اطلاعاتی که نیاز اولیه شهروندان تحصیلکرده هر کشور است ،عامل مضاعف دیگری‌ است که این روزها شهروندان نابینا و کم‌بینا را از فرصت‌های برابر یادگیری و رشد محروم می‌کند.
عدم تکافوی مراکز توانبخشی نابینایان و کم‌بینایان در سطح کشور که موظف به ارائه بسته‌های آموزش‌های جامع توانبخشی به این افراد بویژه کودکان و زنان دارای آسیب بینایی هستند، کمبود جدی دیگری است که سازمان بهزیستی کشور با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سازمان‌های غیردولتی خودیار نابینایان و کم‌بینایان مکلف به برنامه‌ریزی و تخصیص اعتبارات لازم برای رفع آن است. شاید باور کردنی نباشد اما حقیقت دارد که اگر فردی متأسفانه با احتمال بالا دچار نابینایی دیرهنگام بر اثر حادثه بویژه تصادفات جاده‌ای در کشور شود هیچگونه برنامه مداخله بهنگام و اولیه برای توانبخشی او و آموزش مهارت‌های جبران‌کننده از دست رفتن بینایی، برایش وجود ندارد. کودکان نابینا و کم‌بینا در شرایطی که انواع امکانات مکتوب و الکترونیکی آموزش برای کودکان بینا در دسترس است با کمبود شدید این امکانات، عدم وجود مهد کودک‌ها و مراکز آموزشی کودکان پیش‌دبستانی در سطح کشور رو به رو هستند.
زنان نابینای این مرز و بوم که عملاً متحمل حصارهای فرهنگی پنهان و آشکار هستند، عملاً به دلیل ضعف مراکز توانبخشی نابینایان از فراگیری مهارت‌های پایه‌ای زندگی همچون خانه‌داری و کودکیاری بی‌بهره‌اند که این خود، محدودیت‌های ثانویه بیشتری در برابر امر ضروری تشکیل خانواده و توانمندی در انجام وظایف همسری و مادری این زنان ایجاد می‌کند. عدم وجود نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، ضرورتی برای توانمندسازی نابینایان و کم‌بینایان برای ورود به بازار کار و خروج از چرخه‌های حمایتی، مشکل عمده دیگر شهروندان آسیب‌دیده بینایی است. فقدان ایمن‌سازی در محیط‌های تردد شهری شاید آخرین مانع و محسوس‌ترین آنها در برابر مشارکت اجتماعی این گروه است. اما فراتر از همه این موانع منطبق با تأکید پیمان‌نامه جهانی حقوق افراد معلول که خوشبختانه کشورمان نیز به این پیمان‌نامه ملحق شده است، این موانع فرهنگی و ناباوری تصمیم‌گیران، مسئولان و بدنه جامعه نسبت به توانمندی نابینایان است که عملاً دیوار میان این گروه در تحقق فرصت‌های برابر برای آنهاست. آنچه نیم میلیون شهروند دچار آسیب بینایی ایران از جامعه و مسئولان می‌خواهند امتیازات ویژه و تبعیض مثبت نیست، رفع تبعیض‌ها و فراهم آوردن امکان رقابت برابر برای این گروه در همه عرصه‌های مشارکت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است تا این گروه بتواند متناسب با توانمندی و خواست خود، شهروندانی باشند که به جای گرفتن صرف کمک، شهروندانی اثرگذار و فعال در تحقق توسعه پایدار و ایجاد جامعه‌ای سالم و تضمین‌کننده فرصت‌های برابر رشد برای همه آحاد جامعه صرف‌نظر از تفاوت‌های جسمی، جنسیتی و هر تفاوت طبیعی دیگر انسان‌ها باشد.
روز جهانی عصای سفید گرامی باد.

http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/485995/

http://baavarnew.ir/?persian=content&categoryID=65&nodeID=5034
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 48 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 3790