[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
خانه::
پژواک::
اخبار::
کنوانسیون::
قانون حقوق معلولین::
سازمان های معلولین::
عضویت در سایت::
برقراری ارتباط::
پست الکترونیک::
پیوندها::
خبرخوان (RSS)::
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ارتباط گلبول های سفیدخون در مغز و ریسک ابتلا به شیزوفرنی
:: فعالیت۲۷۰ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور
:: ۳ تا ۵ درصد دانش آموزان کشور کم شنوا هستند
:: رادیو برای ناشنوایان شنیدنی شد
:: به کارگیری روش بومی ترمیم زخم پای دیابتی با «لارو» مگس
:: برگزاری چهارمین نمایشگاه بین المللی تخصصی تجهیزات و خدمات توانبخشی معلولان و جانبازان و سالمندان
:: برگزاری نخستین کارگاه آموزش «اصول مشاوره همسانی» در کشور با ابتکار شبکه تشکل‌های نابینایان و کم‌بینایان چاووش و میزبانی انجمن باور
:: هادیزاده: هدفمان کسب ۷ مدال طلای نابینایان و کم‌بینایان در جاکارتاست
:: دهقانی: به دنبال پاداش مدال پاراآسیایی برای تأمین مخارج زندگی‌ام هستم‌
:: ایجاد رشته موسیقی ویژه دانش‌آموزان نابینا برای اولین بار در کشور
:: کاروان جانبازان و معلولان در ۴ گروه راهی جاکارتا می‌شود
:: آمادگی اتوبوسرانی تهران به مناسبت بازگشایی مدارس
:: پایان رقابت های سنگنوردی قهرمانی رده های سنی کشور در قزوین
:: والیبال نشسته شهرداری ورامین با هدف قهرمانی راهی لیگ برتر می شود
:: قهرمانی علیپور در مسابقات سنگنوردی قهرمانی جهان
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
خبرخوان
پس از دریافت خبرخوان آر اس اس می توانید با کپی کردن آدرس RSS و یا کشیدن لوگوی نارنجی رنگ  UniRSS به داخل خبرخوان خود مشترک سایت معلولین ایران شوید.
:: برنامه‌های بهزیستی برای دور زدن مشکلات نوسانات ارزی در تامین وسایل کمک توانبخشی معلولان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۲۸ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
برنامه‌های بهزیستی برای دور زدن مشکلات نوسانات ارزی در تامین وسایل کمک توانبخشی معلولان
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور تامین وسایل کمک توان‌بخشی معلولان در شرایط بازار فعلی و نوسانات ارزی را یکی از دغدغه های سازمان خواند.

افروز صفاری‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه یکی از فعالیت‌هایی که در سازمان بهزیستی انجام می‌شود تامین تجهیزات توانبخشی برای معلولین تحت پوشش در دفتر توانبخشی روزانه است، گفت: به دنبال این اقدامات هر سال حدود 14 هزار سمعک، 17 هزار ویلچر، 40 هزار وسیله دیگر برای معلولین جسمی و حرکتی و 18 هزار وسیله برای افراد کم بینا و نابینا تهیه می‌شد و در اختیارشان قرار میگرفت.

وی با اشاره به وضعیت کنونی اقتصادی کشور و مشکلاتی که ناشی از نوسانات قیمت ارز در زمینه تهیه لوازم کمک توان بخشی ایجاد شده است، اظهار کرد: این مشکلات هم فرآیند خرید را تحت تاثیر قرار داده و هم بالا رفتن نرخ ارز، امکان خرید را برای تهیه تعداد کمتری از این تجهیزات را فراهم کرده است. به همین دلیل جلسات متعددی با تامین کنندگان و تولیدکنندگان این کالاها، وارد کنندگان و شرکت‌های دانش بنیانی که برای جامعه هدف بهزیستی تجهیزات تولید می‌کنند، برگزار شده است. در این جلسات برخی از این شرکت‌ها عنوان می‌کردند که فروش تجهیزات آنها کاهش یافته و انبارهای آنها خالی شده است، همچنین برای واردکنندگان نیز تهیه ارز برای خرید لوازم دشوار شده و آنها نمی‌توانند با قیمت و به تعداد مناسب کالا وارد کنند. تولید کنندگان داخلی نیز عنوان می‌کردند برای تولید این تجهیزات، نرخ مواد اولیه افزایش یافته است و امکان تهیه این مواد را با مشکل روبرو کرده است.

صفاری فرد ادامه داد: به همین دلایل تولید و واردات این اجناس تحت تاثیر قرار گرفته است و آنها نمی‌تواند اجناس را حتی با قیمت پایان سال 96 ارائه کنند. آنطور که خود این تولید کنندگان اظهار داشتند بین 100 تا 300 درصد افزایش قیمت در این حوزه اتفاق افتاده است. به همین دلیل جلسات متعددی با این تولید کنندگان و نماینده سازمان مدیریت برنامه و بودجه و انجمن‌های معلولین که به نوعی درگیر این کار هستند برگزار شده است و قرار شد تا یک سری فعالیت‌هایی برای کاهش مشکلات انجام شود.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی با اشاره به پیشنهادهای مطرح شده برای کاهش مشکل تهیه لوازم کمک توان‌بخشی تصریح کرد: از جمله پیشنهادات مطرح شده این بوده که اداره تجهیزات توانبخشی وزارت بهداشت بخشی از این تجهیزات و وسایل مورد نیاز را در رتبه اول لیست واردات کالاهای اساسی قرار دهند تا بتوانند برای آن ارز دولتی تامین کنند. دیگر پیشنهادات این بود که یک سری از تجهیزات را به شکل متمرکز از سوی سازمان بهزیستی کشور خریداری شود تا این تجهیزات را با قیمت پایین‌تری تهیه کنیم. همچنین اگر بتوانیم بخشی از اعتبار تامین تجهیزات‌مان را به شکل ارز از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دریافت کنیم تا مستقیما از نمایندگان این تجهیزات، در کشورهای مختلف خرید کنیم.

صفاری‌فرد افزود: قرار است با وزارت  کار و رفاه اجتماعی نیز مکاتباتی انجام دهیم تا آنها نیز در جریان کار قرار بگیرند و ما را کمک کنند. همچنین با اداره صادرات و واردات مکاتبه کنیم و نام شرکت‌های وارد کننده تجهیزات را در اختیارشان بگذاریم تا اگر بتوانند به آنها ارز دولتی اختصاص دهند. همین طور از شرکت‌های تولیدکننده که به لحاظ مواد اولیه دچار مشکل هستند را حمایت کنیم. امیدواریم سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه نیز اعتبار بیشتر و ویژه‌ای را علاوه بر اعتبار پیشین اختصاص دهد تا بتوانیم حداقل به همان تعداد سال قبل خریدهایمان را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه این مسائل جزو دغدغه‌های اصلی سازمان بهزیستی است، اظهار کرد: تجهیزات کمک توانبخشی چشم، گوش، دست و پای معلولان هستند و باید کالایی با کیفیت و به صورت رایگان در اختیارشان قرار بگیرد. در حال حاضر تعداد پشت نوبت‌ها در این زمینه بسیار زیاد است. همچنین در آستانه شروع سال تحصیلی قرار داریم و این به آن معناست که باید برای کودکان معلول سمعک، عصا، ویلچر و هر چیزی که نیازشان است تهیه شود و در اختیارشان قرار بگیرد تا آنها نیز بتوانند وارد جامعه شوند.

به گفته مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی حدود دو ماه است که سازمان بهزیستی در حال کار بر روی این موضوعات بوده و در تلاش است که جلوی هر گونه بحرانی را در این زمینه بگیرد. بخشی از اعتبارات بین استان‌ها توزیع شده است تا خریدها را انجام دهند و امیدواریم که شرکت‌ها اجناس لازم را داشته باشند تا بتوانند در معرض فروش قرار دهند و استان‌ها آنها را خریداری کنند.

صفاری فرد تاکید کرد: مکاتبات در حال حاضر شروع شده‌اند و تا پایان هفته با اداره تجهیزات وزارت بهداشت و اداره واردات و صادرات جلسه خواهیم داشت و پیگیر برگزاری جلسات دیگر نیز خواهیم بود.

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 30 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 3755