[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
خانه::
پژواک::
اخبار::
کنوانسیون::
قانون حقوق معلولین::
سازمان های معلولین::
عضویت در سایت::
برقراری ارتباط::
پست الکترونیک::
پیوندها::
خبرخوان (RSS)::
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: حقوق ۲ میلیونی ۸۰ درصد فرهنگیان بازنشسته
:: نگاهی نو به معلولیت در کتاب «⁣سیمای معلولیت در سینما»
:: با حضور معاون توانبخشی بهزیستی کشور، فعالان حوزه نابینایان تقدیر شدند
:: با محوریت باور و شبکه چاووش برگزار شد کارگاه آموزش و ترویج حقوق افراد معلول در استان لرستان
:: نقشه‌ «اسلامی» برای آشفته بازار مسکن
:: برگزاری مراسم استقبال از قایقرانان مدال آور هرمزگانی مسابقات آسیایی ازبکستان
:: آموزش زبان ناشنوایان به مأموران پلیس
:: کاهش قیمت «پوشک» و بهبود وضعیت بهداشتی معلولان
:: ورزشکاران جانباز و معلول نیاز به تزریق انگیزه دارند
:: شاعری که برای همه قابل فهم است
:: هنرمندی ساکنان کهریزک در تالار وحدت
:: ارائه ویلچر به زائران اربعین از سوی بهزیستی
:: راه‌اندازی ۲۴ مدرسه شبانه‌روزی استثنایی در کشور
:: تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
:: بررسی اعتبارات ورزشی زنان و ورزش همگانی در کمیته زنان و خانواده کمیسیون فرهنگی
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
خبرخوان
پس از دریافت خبرخوان آر اس اس می توانید با کپی کردن آدرس RSS و یا کشیدن لوگوی نارنجی رنگ  UniRSS به داخل خبرخوان خود مشترک سایت معلولین ایران شوید.
:: ساخت موتور اتوماتیک مخصوص معلولین ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
ساخت موتور اتوماتیک مخصوص معلولین

این وسیله مخصوص جانبازان و معلولین می باشد و این افراد به آسانی و بدون نیاز به کمک کسی می توانند سوار بر آن شوند و بدون محدودیت هر مسافتی را در شرایط جوی مختلف طی کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کردستان؛ امروزه برای سهولت رفت و آمد جانبازان و معلولین از ویلچرهای برقی استفاده می شود که شامل محدودیت هایی می باشند نظیر (طی مسافتی کم درون شهر و نیاز  به شارژ مداوم باتری ها آن، توان کم در سربالایی های سطح شهر و ناتوان در عبور از موانع سر راه) لذا برای حل مشکلات موجود در این زمینه و ارائه خدمتی به این افراد یک وسیله به نام موتور اتوماتیک مخصوص حمل ویلچر و سرنشین آن طراحی شده که قادر به حمل دو نفر سرنشین دیگر نیز می باشد و به آسانی می تواند از موانع و سربالایی هاعبور کند و مشکلات موجود را در این زمینه بطور کامل حل می کند، در واقع این وسیله می تواند مکمل ویلچر های برقی باشد و جدای از حمل آن، وسیله ای برای شارژ ویلچر در حین حرکت نیز است و کمبود زمان استفاده آن را نیز جبران می کند.

سامان سیفی مخترع جوان کردستانی اقدام به ساخت موتور سیکلتی مخصوص معلولین کرده که دارای امکانات مناسبی برای آسایش نسبی این افراد در تردد می باشد.

به گفته سیفی تمامی قسمت های این موتور نظیر(فرمان- گاز – ترمز- کلاچ- تعویض دنده- درب عقب و دنده عقب) برقی می باشد و فرد برای استفاده از آن فقط باید یک دسته کنترل را برای هدایت و راه اندازی موتور کنترل کند و این امر نیز به آسانی صورت می گیرد و افراد با توانایی های متفاوت می تواند این کار را انجام دهند و طبق سفارش خود آنراروی موتور نصب کنند.

وی در ادامه افزود: این وسیله مخصوص جانبازان و معلولین می باشد و این افراد به آسانی  و بدون نیاز به کمک کسی می توانند سوار بر آن شوند و بدون محدودیت هر مسافتی را در شرایط جوی مختلف طی کنند و در این زمینه و انجام امورات روزانه این عزیزان را بی نیاز می کند، درب عقب این موتور بوسیله کنترل از راه دور باز می شود و سطح شیب داری را برای ورود ویلچرهای برقی یا عادی فراهم می کند پس از قرارگیری ویلچر درجای خود و بسته شدن درب عقب می توان موتور را با استارت روشن کرد و تمامی اعمال مورد نیاز کنترل یک موتور سیکلت را بوسیله یک جوی استیک یا دسته کنترل انجام داد. این موتور از قسمت های مکانیکی و الکتریکی با اطمینان بالا درست شده است و کاربری آن برای هر فردی آسان و امکان پذیر بوده و فقط نیازمند چند ساعت تمرین با آن است، تمامی قطعات این وسیله در داخل کشور موجود می باشد و با هزینه کم و به صرفه ای می توان آن را تهیه کرد.

مهمترین هدف و ضرورت ساخت چنین موتوری چیست؟

مساله حمل و نقل، این روزها گریبان گیر همه افراد جامعه گشته است. اگر برنامه ریزی و مدیریت علمی نداشته باشیم، زمانی نخواهد گذشت که با افزایش جمعیت، حجم ترافیک، که نسبت مستقم با افزایش جمعیت دارد، رفت و آمد شهرها را فلج خواهد کرد که این امر عملا در کلانشهر تهران مشهود است. با توجه به اینکه در ترافیک، سه عامل مهم انسان، وسیله نقلیه و جاده نقش اصلی را ایفاء می کنند و هر کدام از عوامل به نوبه خود از فواید و معایب خاصی بر خوردارند که این امر خود نیز اثر مستقیم بر روان شدن یا حجیم شدن ترافیک دارد.

موتور سیکلت های سه چرخه در سیستم حمل و نقلی تمامی کشورهای دنیا حضور داشته و اکثر کشورها، سرمایه گذاری های قابل توجهی برای بهبود وضعیت این سیستم در زمینه های مختلف، انجام داده اند. این وسیله، وسیله نقلیه ای است که حداکثر 25% سطح اشغال شده توسط یک اتومبیل را اشغال و حدود 7/2% حمل و نقل درون شهری، کاهش روزانه میلیون ها سفر درون شهری، ایفای وظیفه­ای قابل ملاحظه در بخش حفظ امنیت اجتماعی، امدادی، کاهش مصرف سوخت، کاهش عمر مفید تلف شده، ایجاد فرصت­های شغلی و ... که تمامی موارد تاثیر بسزایی در اقتصاد کشور داشته و نقش قابل ملاحظه ای را ایفا می کند.

ازین رو ما نیز برای سهولت رفت و آمد افراد کم توان که قادر به راه رفتن بصورت عادی و یا استفاده از وسایل نقلیه­ی فعلی نمی باشند به فکر ساخت این وسیله افتادیم که تقریبا تمامی کارها را به صورت اتوماتیک انجام می دهد و شخص استفاده کننده فقط آنرا باید در مسیر درست در خیابان­ ها هدایت کند.

هدف کلی شما از ساخت این موتور چه بود؟

سامان سیفی در پاسخ به این سوال عنوان کرد: هدف اصلی این طرح امری خیرخواهانه و برداشتن قدمی برای جانبازان و معلولین عزیز کشورمان می باشد که در امر رفت و آمدهای خود چه داخل شهر چه بیرون از شهر دچار مشکل بودند و ما را بفکر ساخت وسیله ای مکمل ویلچرها انداخت که بتوان با استفاده از آن این افراد نیز کمبودی در امر حمل و نقل احساس نکنند، تعیین میزان این موتورها در حمل و نقل درون شهری و اثرات آن بر ترافیک قابل توجه است. از اهداف فرعی نیز می­توان به تعیین راه های میزان افزایش رضایتمندی مشتریان، تعیین روش های افزایش رضایت راکبین و تعیین روش های ساماندهی این ناوگان حمل و نقلی، اشاره نمود و نیز در دسترس بودن وسیله ای مخصوص که این افراد بدون نیاز به کمک کسی بتوانند کارهای روزانه خود را انجام دهند، بطور مثال: فرد می تواند مسیر اصلی خود را با موتور طراحی شده طی کند و برای انجام کارهای سبک تر و طی مسیرهای کوتاه تر با ویلچر از موتور پیاده شود و کارهای خود را انجام دهد بدون اینکه نیاز باشد در انجام این کار فردی او را کمک کند.

این مخترع جوان کردستانی در انتها عنوان کرد ؛ استفاده از موتور اتوماتیک مخصوص جانبازان و معلولین در بسیاری از موارد می تواند موجبات رفاه این افراد را در زمینه حمل و نقل و انجام امورات خود فراهم آورد و برای انجام کارهای روزانه خود نیاز به کمک کسی نداشته باشند، با طراحی و ساخت این وسیله راننده می­ تواند با هر شرایط جسمی و نیروی کمی تمام کارهای کنترلی موتور را انجام دهد و بسیاری از کارها را بصورت اتوماتیک و با استفاده از یک دسته کنترل که یک دست آن قرار دارد انجام دهد. کنترل و راه اندازی این موتور با توجه به طراحی خاص و تعبیه موتورها و بردهای الکتریکی و کنترلی برای انجام امورات لازم به آسانی و سرعت بالا صورت می گیرد.  

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 210 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 3781