[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: زندگی با پاهای نقره‌ای اما ایده‌های طلایی/ نابغه‌های خانه‌نشین ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۹/۱۷ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 

زندگی با پاهای نقره‌ای اما ایده‌های طلایی/ نابغه‌های خانه‌نشین
« محمد » یک معلول است و تزریق واکسن اشتباه، وی را ویلچر نشین کرده اما پیش از آنکه ایده‌های طلایی‌اش دیده شود، پاهای نقره‌ایش به رخ کشیده می‌شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: اینکه هم معلولیتت دیده نشود و هم ایده‌های خلاقانه‌ات، پدیده چندان نوظهوری نیست زیرا سال‌هاست که شعار حمایت از توان‌جویان و مخترعان و مبتکران رنگ‌باخته است و نمونه عینی و مصداق عینی بی‌توجهی به معلولان و مخترعان زندگی « محمد» معلول نابغه ۳۴ ساله مازندرانی است که به دلیل معلولیت با پاهای نقره‌ای راه می‌رود اما ایده‌های طلایی در سر می پرویند.

محمد کوه گری، ۳۴ سال دارد و فرزند دوم خانواده‌اش است و تزریق یک واکسن اشتباه در نوزادی، مسیر زندگی‌اش را تغییر داد و اکنون با پاهای نقره‌ای روزگار می‌گذراند و تاکنون چهار اختراع ثبت کرده است و ۱۵ اختراع از جشنواره‌های متعدد دارد اما اختراعاتش نیز همانند معلولیتش دیده نشده است.

در هفته پژوهش به دیدارش می‌رویم، مخترعی که نیازمند ترحم نیست بلکه می‌خواهد توانمندی‌هایش دیده و از آن حمایت شود. وی نیز همانند بسیاری از معلولان، اشتغال را مشکل اصلی می‌داند و می‌گوید اگر مشکل اشتغال و کسب درآمد این افراد در جامعه مرتفع شود، ۷۰  درصد مشکلات معلولین برطرف می‌شود چراکه نبود درآمد موجب زندانی شدن و خانه‌نشین شدن آن‌ها می‌شود.
این معلول و مخترع مازندرانی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه  یک معلول نیاز به یکسری سرویس‌های خدماتی دارد، گفت: در کشورهای دیگر حقوق معلولین با افراد عادی مساوی و برابر است و دولت پرستار در اختیار معلول برای خدمت‌رسانی ارائه می‌دهد.

معلولی که چهار اختراع ثبت کرد

کوزه‌گری خواستار ارائه امکانات مناسب در حد زندگی معلولین از دولت برای برابری با مردم عادی جامعه شد و با اعلام اینکه مشکلات در جامعه برای معلولین بسیار است ولی متأسفانه هیچ حمایتی از آن‌ها نمی‌شود، تصریح کرد: معلول زندگی می‌خواهد و باید بستری مناسب برای فعالیت‌های معلولین فراهم شود.

کوزه‌گری به ثبت چهار اختراع و ۱۵ لوح تقدیر در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف اشاره و اظهار داشت: با توجه به اینکه باید برای اختراعات و ابداعات خود به تهران سفر کنم مهم‌ترین مشکل معلولین ایاب و ذهاب آن‌هاست که باید برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد.

وی تاکنون موفق به ثبت اختراع، لاستیک بدون پنچری، سیستم ضد سرقت باقابلیت بدون حضور راننده، طراحی سیستم تعویض دنده از روی غربیک فرمان برای دیفرانسیل جلو و سیستم ضد سرقت باقابلیت روشن بودن خودرو و امکان تشخیص به کمک امواج رادیویی شده است از بی‌مهری نسبت به مخترعان گلایه‌مند‌است.
این مخترع جوان با بیان اینکه در کشور به‌هیچ‌عنوان برای مخترع اهمیت قائل نیستند اما در خارج از کشور تمام امکانات، تجهیزات و آزمایشگاه در اختیار مخترع قرار می‌دهند به هزینه بالای اختراعات اشاره کرد و گفت: چند اختراع دیگر دارم که به دلیل بی‌میلی مسئولین به دنبال ثبت آن‌ها نرفته‌ام.

کوزه‌گری در خصوص احداث رمپ برای رفت‌وآمد معلولین در سازمان‌ها و ارگانهای مختلف، اذعان داشت: با توجه به اینکه باید رمپ‌های استاندارد برای معلولان ۸ تا ۱۵ درجه باشد متأسفانه در برخی سازمان‌ها رمپ‌های غیراستاندارد و با درجه بالا ایجاد کرده‌اند که استفاده از آن برای معلولین بسیار سخت و دشوار است.
وی در مورد اشتغال خود، گفت: سال گذشته به یک شرکت برای اشتغال معرفی شدم باوجود اختراعاتی که داشتم این شرکت اعلام کرد به دلیل شرایطی که دارید نمی‌توانیم جذب کنیم و اختراعات به درد شرکت نمی‌خورد.

بیش از ۵۰ هزار معلول در مازندران شناسایی‌شده است که سرنوشت بسیاری از آنان همانند محمد است و دغدغه‌هایشان، دغدغه‌هایی از جنس زندگی است و مدیرکل بهزیستی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان این‌که معلول نیازمند ترحم نیست بلکه نیاز مندتوجه و دیده شدن است افزود: باید نیازهای این افراد شناخته شود و در این زمینه تغییر نگرش ما نسبت به این افراد مؤثر است.

سعید آرام، از نمایندگان خواستار پیگیری قانون جامع حمایت از معلولین شد و گفت: این قانون  در سال ۸۳ برای اولین بار مصوب شد و موردبازنگری و اصلاحیه دولت قرا گرفت و درصورتی‌که با حمایت نمایندگان مورد تصویب مجلس قرار گیرد بسیاری از مشکلات این قشر حل خواهد شد.

وی بابیان این‌که دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به معلولین دارد ابراز داشت: بیش از ۵۰ هزار معلول در سامانه سازمان ثبت‌شده اندکه از خدمات سازمان بهره‌مند می‌شوند و این خدمات بیشتر در جهت توانمندسازی است.
وی تأکید کرد: مهم‌ترین عامل برای توانمندی یک فرد معلول در جامعه ایجاد فضای مناسب شهری است که باید در دستور کار قرار گیرد و هرساله شهردار ساری تندیس حمایت از معلولین را دریافت را به خاطر اقدامات شهری برای مناسب‌سازی فضای شهری در خصوص معلولین قرار می‌دهد و مازندران رتبه اول اشتغال معلولین با ایجاد دو هزارو ۵۰۰ شغل در کشور را کسب کرده است.

مازندران ۹۰۰ نخبه دارد و به گفته مدیرکل دفتر پژوهش استانداری مازندران، شعار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات برتر فناوری همیشه داده می‌شود ولی در عمل خروجی ارزشمندی نداریم افزود: این امر ناشی از مشکل توسعه‌نیافتگی فکر مسئولان است که متأسفانه هنوز ذهن بسیاری از مدیران ما ذهن توسعه محور، علمی و پژوهشی نیست.
لطف‌الله آجدانی در گفتگو با خبرنگار تصریح کرد: اگر مدیران دارای ذهن پژوهشی علمی باشند قطعاً آنچه در فناوری اتفاق می‌افتد فن آورانه کردن دستگاهی است که دانشگاه‌ها بر عهده‌دارند درحالی‌که ما همیشه صحبت از عدم تبدیل علم به محصول و محصول به تولید انبوه و بازار می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پژوهش استانداری مازندران بابیان این‌که مازندران از دانشگاه‌ها و مراکز عالی سهم بسزایی را دارا است ابراز داشت: سهم بزرگی از ایده‌های خلاق را در استان داریم که در تبدیل ایده به محصول هم جایگاه ویژه داریم  ولی مشکل در این است که این محصولات چگونه باید وارد بازار تولید شوند و چه سهمی از اقتصاد را بر عهده بگیرند و نقشی که در تولید ثروت و ارزش‌افزوده دارد چیست.

نخبگان زیادی همانند محمد در جامعه وجود دارند که به بهانه معلولیت، توانمندی‌هایشان دیده نمی‌شود و بجای آنکه ایده‌های خلاقانه‌شان موردحمایت قرار گیرد در کنج خانه‌ها روزگار می‌گذرانند و فراموش کرده‌ایم که معلولان نیازمند حمایت هستند نه ترحم.

عکس: امیرعلی رزاقی
http://mehrnews

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1404 بار   |   دفعات چاپ: 327 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4030