[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: تشکیل دبیرخانه "کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت" در بهزیستی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۶/۱۰ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
تشکیل دبیرخانه "کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت" در بهزیستی
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از تشکیل دبیرخانه موقت و کارگروه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در این سازمان خبر داد.
حسین نحوی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، در ارتباط با «کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت» عنوان کرد: در سال 1388 پس از تصویب مجلس، ایران به عضویت این کنوانسیون درآمد که دارای 50 ماده بوده و همگی آنها متضمن حقوق اساسی و پایه افراد دارای معلولیت همچون تعیین محل زندگی، دسترسی به امکانات آموزشی، اشتغال، رفع تبعیض‌ها و غیره است. وی ادامه داد: بر اساس ماده 33 این کنوانسیون باید مرجع ملی مشخصی در هر کشور برای آن مشخص شود تا هر چهار سال یکبار گزارشاتی را به هیئت ناظر کنوانسیون در نیویورک، مقر سازمان ملل متحد ارائه کند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه تصریح کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، مرجع ملی این کنوانسیون در ایران به طور مشترک بر عهده سازمان بهزیستی کشور و بنیاد امور ایثارگران است اما در حال حاضر دبیرخانه موقت و کارگروه این کنوانسیون در سازمان بهزیستی تشکیل شده است.
نحوی نژاد در خصوص این کارگروه گفت: تلاش کردیم تا تمامی گروه‌های ذینفع در این زمینه را اعم از سازمان آموزش و پرورش استثنایی، فراکسیون جانبازان و معلولان ورزشی، گروه‌های غیر دولتی معلولین، اساتید دانشگاه، افراد نخبه و غیره را گردهم آوریم تا بتوان گزارشی کامل،‌ جامع و مستند از عملکرد دولت جمهوری اسلامی در زمینه معلولان ارائه دهیم. وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه آخرین گزارش ارسالی از ا یران در دسامبر 2013 (اواخر سال 1392) با کمک وزارت امور خارجه ارسال شد که اکنون نیز این گزارش بر روی سایت سازمان ملل متحد قابل مشاهده است، افزود:‌ گروه‌های غیر دولتی افراد معلول باید نظرات خود را نسبت به این گزارش در سایت سازمان ملل درج و پس از آن هیاتی برای دفاع از این گزارش به نیویورک اعزام شود.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با نتایج این گزارشات در ارائه خدمات بهتر به معلولان گفت:‌ عضویت ایران در این کنوانسیون از چند لحاظ دارای نتایج مثبت است که از جمله آنها می‌توان به بهبود روابط سیاسی و ارتباط هرچه بیشتر با سایر کشورهای دنیا مبتنی بر مسائل حقوق بشری اشاره کرد که در حال حاضر در ایران سرمایه گذاری‌های زیادی در این باره صورت گرفته است اما متاسفانه مستندسازی‌های صحیحی از عملکرد خود نداریم و در زمینه ثبت عملکردها ضعیف هستیم.
وی ادامه داد: همچنین می‌توانیم از ظرفیت‌های این کنوانسیون در جهت ارائه خدمات هرچه بهتر به معلولین استفاده کنیم زیرا در این کنوانسیون ذکر شده است که کشورهای عضو می‌توانند اتحاد منطقه‌ای و بین المللی داشته باشند و با تبادل تجربیات به یکدیگر کمک و در جهت رفع کاستی‌های خود در ارائه خدمت به معلولان اقدام کنند.
 معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در رابطه با نتایج عضویت ایران در این کنوانسیون و ارائه گزارشات به نیویورک ادامه داد: این کنوانسیون می‌تواند به تقویت ارتباط گروه‌های غیردولتی و دولتی منجر شود زیرا زمانی که این دو ارگان در یک زمینه خاص مانند معلولان با یکدیگر همکاری می‌کنند قطعا امکانات و منابع خود را در اختیار یکدیگر قرار داده که این امر منتج به نتایج بسیار ارزشمندی در کشور خواهد شد.
وی همچنین به نقش این کنوانسیون در تقویت قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اشاره و تصریح کرد:‌ در حال حاضر قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در هیئت وزیران بازنگری و تصویب شده و بسیاری از بندهای آن ضمانت اجرایی یافته‌اند و اکنون برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده خواهد شد و در صورت تصویب زندگی این معلولان دستخوش تغییر و تحولات عظیمی می‌شود که این کنوانسیون با پیگیری‌ها و نظارت‌های خود جهت احقاق حقوق معلولین در ایران می‌تواند به عنوان حامی این لایحه عمل کند. وی همچنین به فعالیت‌های کارگروه ارائه گزارش به این کنوانسیون در ایران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کارگروه تمام جوانب را برای ارائه گزارش در نظر گرفته و بخش‌هایی را که در سالهای گذشته از آن مغفول مانده‌ایم را نیز به گزارش وارد و ویرایش‌هایی را انجام می‌دهد.
 معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشوردرباره نتیجه دفاع از گزارش در نیویورک اظهار کرد: پس از دفاع از این گزارش در نیویورک این گزارش تبدیل به سندی از فعالیت‌های حقوق افراد معلول و سالمند در ایران می‌شود.
وی تصریح کرد: مهمترین نکته در ایجاد این سند آن است که پس از تصویب و ایجاد سند فعالیت‌های حقوق افراد معلول و سالمند در ایران کنوانسیون پیگیری‌های خود را برای اجرای مفاد آن در داخل کشور با دقت پیگیری کرده که این مسئله خود باعث اجرای بندهای این گزارش و بهبود هرچه بهتر زندگی معلولان خواهد شد.
نحوی نژاد در پایان عنوان کرد: برای اجرای هرچه بهتر مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و سند منتج شده از آن نیاز است مجلس،‌ دولت و قوه قضاییه شرایطی را فراهم کنند که قوانینی که در حال حاضر ناقض حقوق معلولان بوده و یا حتی حاوی مسائلی تهدید آمیز برای آنهاست را در قانون حذف و قوانین جدیدی را تصویب کنند که در جهت تضمین حقوق این قشر باشد و بتوانیم شاهد بهبود شرایط معلولان در کشور باشیم.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 1448 بار   |   دفعات چاپ: 259 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3855