[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: آموزش، حلقه مفقوده مبارزه با ایدز/ جهل مازنی ها نسبت به بیماری قرن ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۳/۱۷ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
پایگاه خبری وارش نیوز روز شنبه در ادامه سلسله گزارش های اجتماعی در مطلبی با عنوان
' آموزش؛ حلقه مفقوده مبارزه با ایدز/ جهل مازنی ها نسبت به بیماری قرن'
 بر ضرورت آگهی بخشی مردم مازندران از این بیماری تاکید کرد. در این مطلب بهداشتی و اجتماعی آمده است : متاسفانه علی رغم مرگ آور بودن و هولناک شمرده شدن این بیماری تا به حال هیچ برنامه روشنی برای همکاری دستگاههای ذیربط و رسانه ها در این خصوص منتشر نشده است. هرساله در روز جهانی مبارزه با HIV چند پوستر و یکی دو خبر به رسانه های محلی ارسال می شود که در قالب رپرتاژ آگهی به اطلاع عمومی می رسد اما ظرفیت رسانه ای مازندران با بیش از 20 روزنامه و هفته نامه بسیار بیشتر از آن چیزی است که هم اکنون شاهد آن هستیم.
ایدز را بیماری انسان مدرن نامیده اند. ویروسی به شدت تهاجمی که مثل بولدوزر سلول های سالم را درگیر می کند و نهایتا در روندی فرسایشی و عذاب آور بیمار را از پای می اندازد. در نخستین سال های ورود این ویروس کشنده به ایران، 'معتادان' و 'همجنسگرایان' اصلی ترین جامعه هدف 'ایدز' به شمار می آمدند. هرچند امکان داشت این ویروس از طریق 'تزریق خون آلوده' و 'بی اختیاطی در آرایشگاه ها و دندانپزشکی ها' نیز ایجاد شود اما چهره های مبتلا به ایدز عموما شخصیت های تیپیکال اعتیاد به شمار می آمدند.
متاسفانه این ویروس در ایران چندان جدی گرفته نشد و برنامه ای جامع برای کنترل آن به شهرستان ها ابلاغ نشد تا اینکه در وضعیت فعلی با تغییر الگوی ایدز در ایران و البته مازندران مواجه هستیم. نقش کمرنگ نهادهای آموزشی، عدم حمایت کافی از جمعیت های مردم نهاد و ترس عمومی از حرف زدن درباره این چالش باعث شده است که مازندران به واسطه گردشگرپذیر بودن همواره یکی از استان های پرخطر کشور در این زمینه به شمار آید.
پائیز سال گذشته معاون اجتماعی بهزیستی مازندران در گفتگو با وارش نیوز با انتقاد از کم کاری در زمینه ایدز تاکید کرد: بیشتر در بخش معاونت پیشگیری روی این مقوله کار می شود ولی ما هم پذیرش می کنیم و حتی در مراکزمان هم نگهداری می کنیم چه سالمندان و چه معلولین، حتی در صورتی که آموزش های لازم به افراد و پرسنل داده بشود این بیماران قرنطینه هم نمی کنیم.
چند سال قبل که من در بخش پیشگیری بودم هشتاد درصد دلیل ابتلا به ایدز سرنگ آلوده بود ولی در حال حاضر به سرعت به سمت روابط جنسی پر خطر کشیده شده است. از جمله راه های اصلی کنترل این بیماری وارد کردن نهادهای آموزشی استان به جریان پیشگیری است. به تازه گی تفاهم نامه ای میان وزارت 'علوم' و 'بهداشت' در همین زمینه منعقد شده است که انتظار می رود در مازندران بسیاری جدی تر دنبال شود.
 در آموزش و پرورش نیز معلمین بهداشت هنوز با توجه به بزرگی خطر، توجیه مناسب نشده اند و علی رغم تلاش های صورت گرفته در آموزش و پرورش مازندران، هماهنگی لازم و کانالیزه شده ای میان این اداره کل با «استانداری مازندران» و «دانشگاه علوم پزشکی» استان دیده نمی شود. این در حالی است که هر سه نهاد نامبرده نقشی انکارناپذیر در کنترل و جلوگیری از افزایش ویروس ایدز دارند. متاسفانه بر اساس گزارش های موجود و اظهارات مسئولان شاهد رشد ایدز در میان زنان از سال 91 به این سو بوده ایم که کارشناسان دلیل اصلی این امر را افزایش اعتیاد در میان آنان و البته رشد روابط جنسی پر خطر می دانند.
 استفاده چندباره از سرنگ های آلوده همچنان اصلی ترین دلیل ابتلا به این بیماری است. هرچند دلیل عمده ابتلا در میان زنان در گزارشی جامع و جداگانه منتشر نشده است اما آمیزش جنسی و اعتیاد را می توان دو بزرگراه اصلی ورود این ویروس پرسرعت به جامعه زنان مازندران دانست. اگر شیوه اطلاع رسانی و جامعیت آن در مازندران دچار تغییری جدی نشود بیم آن می رود که کاهش سن ابتلا ادامه دار باشد و به شکلی جزیره ای در میان جوانان و نوجوانان به ثبات برسد.
در حال حاضر متوسط سنی ابتلا به ایدز گروه سنی بین 25 تا 35 سال است و این گروه سنی 46 درصد از موارد ابتلا را تشکیل می دهد. بر همین اساس بهترین راهبردی که می تواند به کنترل این روند کمک کند اطلاع رسانی موثر در جامعه، به خصوص در میان جوانان، نوجوانان و خانواده هاست.
توجه به این نکته ضروری است که 'ایدز' بیماری مناسبتی نیست و نیاز به اطلاع رسانی پیوسته و همیشگی دارد. به همین خاطر ضعف رسانی در کنترل این بیماری در مازندران باید به شکلی جدی و فوری رفع شود.
 ایجاد تعهد در میان همه افراد جامعه بهترین راه پیشگیری از هولناک ترین بیماری جهان مدرن است. بیماری کشنده ای که اگر با برنامه ای منظم کنترل نشود نسل بشر را تهدید می کند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1244 بار   |   دفعات چاپ: 331 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3961