[صفحه اصلی ]    
:: کنوانسیون قانون حقوق معلولین اخبار اختصاصی IDP سخن هفته گزارش ::
بخش‌های اصلی
آلبوم تصاویر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
آیا از مطالبی که در سایت استفاده می شود رضایت دارید؟
بله
تا حدودی
نه
خیلی کم
خیلی زیاد
   
:: معلول قزوینی با گذر از مشکلات محدودیت را به فرصت تبدیل کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۳/۱۲ | ارسال‌کننده: تقی زاده | 
معلول قزوینی با گذر از مشکلات محدودیت را به فرصت تبدیل کرد
معلول توانمند قزوین با تلاش و کوشش خود در عرصه‌ها مختلف از مشکلات عبور و محدویت را برای خود به یک فرصت طلایی تبدیل کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، فاطمه داریوش بیش از 20 سال است که در عرصه‌ها و رشته‌های مختلف ورزشی فعالیت‌ می‌کند و عنوان‌های متنوعی در سطوح استانی و کشوری نیز کسب کرده است. وی از دوران کودکی با یک معلولیت جسمی و حرکتی همراه بوده که شاید از دید برخی افراد، یک نوع مانع و ناتوانی برای امور روزمره زندگی محسوب شود.
فاطمه داریوش اکنون در سن 40 سالگی با وجود همسر و فرزند علاوه بر اداره کامل زندگی در فعالیت‌های گسترده اجتماعی نیز حضور دارد. اقداماتی که از سوی افرادی نظیر این ورزشکار صورت گرفته می‌تواند برای بسیاری از افراد جامعه اعم از معلول یا تن‌درست یک سرمشق و الگوی مناسب رفتاری باشد تا بتوانند با برخورد مناسب با مشکلات گوناگون، مسیر زندگی خود را هموار کرده و زمینه رشد و پیشرفت را برای خود و جامعه فراهم کنند. فعالیت فرهنگی و اجتماعی داریوش و اقدام برای برنامه‌های گسترده کاری و اجرایی در کنار ویژگی‌هایی که از یک زندگی سالم خانوادگی حفظ کرده بیانگر یک الگو اسلامی و ایرانی بوده که از سد مشکلات متعدد عبور کرده و راه سعادت را یافته است.
برای یافتن راز پیشرفت و آشنایی بیش از پیش با فعالیت‌هایی که در زندگی انجام می‌دهد خبرنگار ما با این ورزشکار معلول گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌آید. فارس: در حال حاضر چند سال است که در فعالیت‌های ورزشی حضور دارید؟ بنده در حال حاضر بیش از 20 سال است که در رشته‌های مختلف ورزشی اعم از تنیس روی میز، ویلچررانی، شنا و والیبال نشسته حضور دارم. پیش از ازدواج دارای یک برنامه‌ریزی مرتب ورزشی بودم که با آغاز دوران بچه‌داری پیش از تولد و مراقبت‌های پس از آن برای چند سال این برنامه قطع شد. اکنون حدود یک سال است که به طور مجدد به عرصه ورزش بازگشته و رشته والیبال نشسته را به صورت جدی پیگیری می‌کنم.
فارس: این رشته‌های ورزشی را به صورت حرفه‌ای پیگیری کردید؟
بله؛ علاوه بر توجه به امر سلامت موضوع ورزش حرفه‌ای را نیز مد نظر داشتم که زمینه ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و روابط اجتماعی بنده را به همراه داشته است. در رشته ویلچررانی یک مقام نخست کشوری کسب کرده‌ام و به تازگی به همراه تیم والیبال نشسته بانوان شرکت گروه بهداشتی فیروز در لیگ دسته یک قهرمان شدیم و به لیگ برتر راه یافتیم.
فارس: ترک میدان‌های ورزشی برای چند سال متوالی به دلیل معلولیت بوده یا تنها ضرورت استراحت و مراقبت از نوزاد خود موجب این امر شده است؟
بنده عاشق معلولیت هستم؛ این شرایط جسمی هیچ مانع و محدودیتی برای من به وجود نیاورده بلکه آغاز انجام برنامه‌های متعدد اجتماعی در زندگی‌ام بوده است.
 فارس: حمایت خاصی از ورزش معلولان از سوی دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود؟
باشگاه فرهنگی و ورزشی فیروز یکی از شرکت‌های خصوصی است که از کانون معلولان توانا حمایت گسترده کرده است. بانوان معلول استان قزوین با حمایت‌های مادی و معنوی این شرکت بود که توانستند در مسابقات والیبال نشسته بانوان در لیگ دسته یک کشور حضور پیدا کرده و مقام نخست این رقابت‌ها را کسب کنند.
فارس: در خصوص معلولیت با همسر و فرزندان خود مشکلی ندارید؟
بنده و همسرم هر دو از یک نوع معلولیت برخوردار هستیم؛ در واقع به صورت مشترک به مقابله با محدودیت‌های این وضعیت جسمی برآمده‌ایم. فلج اطفال که در ابتدای زندگی امکان معالجه داشت دلیل معلولیت هر دو نفرمان شده است اما با توجه به شرایطی که در زندگی مشترکمان ایجاد شده، در خصوص تنها موضوعی که مشکل و ناراحتی نداریم معلولیت جسمی است.
 فارس: زندگی مشترک دو معلول حرکتی چگونه گذشته و با چه سختی‌هایی روبه‌رو بوده است؟
به دلیل علاقه و فعالیتی که بنده و همسرم در زمینه ارتباط با معلولان داریم در چند سال گذشته نه تنها مشکلات این عرصه را فراموش کردیم بلکه در راستای ارتقای توان همه‌جانبه معلولان نیز تلاش کردیم. زندگی مشترک دو معلول با یکدیگر می‌تواند با سختی‌هایی روبرو باشد اما علاقه شدید برای بهبود معلولان موجب شده که ما از این مشکلات عبور کرده و آن‌ را نادیده بگیریم. عدم توجه به مشکل معلولیت و برنامه‌ریزی صحیح برای ارتقای توان خود و جامعه می‌تواند علاوه بر اینکه از آسیب‌ها و مشکلات معلولان بکاهد زمینه رشد توان آن‌ها را نیز به دنبال داشته باشد.
 فارس: چگونه با مشکلاتی که می‌تواند برای یک انسان معلول ایجاد شود کنار آمدید تا جایی که از ویژگی جسمی احساس لذت می‌کنید؟
 
در زمان معلولیت انسان بیش از افراد سالم به یاد خدا می‌افتد؛ از یک سو افراد تندرست و سالم در جامعه حضور دارند و از سوی دیگر معلولانی که با توکل بر خداوند، تکیه بر اراده و توان خود و باور توانایی شخصی برای انجام امور زندگی ابتدا با فعالیت‌های کوچک رفتار مستقل خود را آغاز کردند و سپس زمینه‌ساز حرکت‌های بزرگ و برجسته شدند. وجود صحنه توانمندی یک معلول، به انسان دارای محدودیت حرکتی، علاقه و انگیزه بسیاری برای حضور و فعالیت در جامعه می‌دهد تا با اندکی تلاش خود را برای ایفای نقش مؤثر در جامعه آماده کند.
فارس: از نظر شما چه مشکلاتی در جامعه معلولان وجود دارد که نیازمند توجه مسئولان دستگاه‌های اجرایی است؟
 
در حال حاضر بنده علاوه بر فعالیت در کانون معلولان توانا و عرصه‌های ورزشی در یکی از دانشگاه‌های استان قزوین نیز فعالیت اداری دارم. برخی مجموعه‌های آموزشی مشکلاتی در نوع احداث ساختمان و تنظیم شرایط محیطی دارند که موجب آزار و ایجاد مشکلات روحی و روانی برای برخی معلولان می‌شود. عدم قرار دادن یک سطح شیبدار برای تردد آسان معلولان با استفاده از ویلچر یکی از اموری است که توجه و تلاش مسئولان را نیاز دارد. بنده که واسطه یکی از دانشگاه‌های سطح استان با فعالیت‌های دانشجویان معلول نیز هستم پس از تلاش مکرر موفق شدم مسئولان این دانشگاه را برای احداث یک سطح شیبدار برای معلولان متقاعد کنم. در محیط‌های شهری نیز چنین ویژگی‌های نامطلوب وجود دارد که مانع از تردد راحت و بدون دغدغه معلولان در سطح جامعه می‌شود.
 فارس: برای افرادی که دارای معلولیت هستند و امکان استفاده از خدمات دستگاه‌های اجرایی را ندارند چه مشکلاتی می‌تواند ایجاد شود؟
در دانشگاه‌ها برخی دانشجویان معلول که در مراکز آموزشی در سطح کارشناسی یا ارشد تحصیل کردند به دلیل عدم امکان استفاده از خدمات اولیه به ناچار ترک تحصیل کردند. بسیاری از مجموعه‌ها و مراکز عمومی از یک سرویس بهداشتی فرنگی که یک معلول بدون دغدغه امکان استفاده داشته باشد بی‌بهره هستند. یک جوان دانشجو با ورود به جمع گروهی از افراد هم‌سن خود نیاز دارد که به درستی مورد توجه قرار بگیرد؛ اما اگر به دلایل مختلف نتواند از فضای و امکانات آموزشی استفاده کند دچار ضعف روحی و مشکلات دیگر می‌شود. برخی از ادارات و دستگاه‌های اجرایی یا دانشگاه‌ها با وجود اینکه افراد معلول به صورت مرتب در آن مجموعه در حال تردد هستند، امکانات ابتدایی را برای رفاه آن‌ها فراهم نمی‌کنند. مناسب‌سازی شهرها در این خصوص اهمیت بسیاری دارد.
 فارس: توصیه شما به افراد معلولی که دارای مشکلات روحی و روانی بوده و معلولیت را محدودیت می‌دانند، چیست؟
این افراد لازم است یکبار به کانون معلولان توانا مراجعه کنند تا با فعالیت‌های گسترده و نقشی که معلولان می‌توانند در جامعه ایفا کنند، آشنا شوند. بنده هر زمان که نیاز به بازیابی روحی و روانی دارم از کانون معلولان توانا بازدید کرده و از اعضای توانمند این مجموعه برنامه‌ها و خدماتی که در سطح وسیع برای عموم قشرهای مردم انجام می‌دهند دیدن می‌کنم. یک معلول که دارای مشکلات روحی و روانی است اگر یک‌بار به این کانون مراجعه کند و از نزدیک فعالیت‌های افراد مشابه خود را با محدودیت‌های مختلف اعم از نابینایی،‌ و ناتوانی جسمی و حرکتی در سطوح مختلف مشاهده کند می‌تواند به خودباوری رسیده و فصلی نو را در زندگی خود آغاز کند.
 فارس: چه توصیه‌ای به خانواده‌های دارای فرد معلول دارید؟
معلولان مانند یکی از افراد عادی جامعه هستند که به دلایلی شرایط سخت‌تری نسبت به دیگران در زندگی برای آن‌ها ایجاد شده و محدودیت‌هایی را در امور مختلف حرکتی برای آن‌ها ایجاد کرده است. این امر نباید موجب بروز طرد شدن از سوی عموم قشرهای مردم شود که به معلولان به دید یک فرد مزاحم یا بدون استفاده نگاه شود. معلولان دارای استعدادهای برجسته و توانایی‌هایی هستند که اگر شکوفا شده و در مسیر صحیح قرار گیرد می‌تواند علاوه بر رشد جامعه، ارتقای توان اقتصادی، اجتماعی معلولان را نیز به همراه داشته باشد.
بهبود وضعیت روحی و جسمی معلولان در کنار مزایای یاد شده نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند لازم است با ایجاد یک ارتباط صمیمانه و استفاده از دانش به دست آمده در طی سالیان گذشته از سوی کانون معلولان توانا روند رو به رشدی را برای معلولان آغاز کنند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1475 بار   |   دفعات چاپ: 407 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایت معلولین ایران (سما) Iranian disabled people
تماس با سردبیر :info@idp.ir
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3961